Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: 2018.09.26. 13:59

Hozzászólás a témához  [ 4 hozzászólás ] 
 4. Holland Diszkoszhal Kiállítás és Verseny 
Szerző Üzenet
Adminisztrátor

Beszámolnék.
Morgóbácsival vasárnap reggel, az óraállításból adódó előnyt kihasználva indultunk neki Hollandiának. Ami nincs messze, kb. két óra alatt értünk az Utrecht melletti Vianen nevű városka helyi sportlétesítményébe, ami a délelőtti úszóedzés mellett a címben nevezett eseménynek is helyet adott. Továbbá egy kellemes kis kocsmának...
A délelőtt 10-es nyitáskor már ott voltunk. A nagyterembe belépve jobbra indultunk el, majd kb. egy lépés után egy sörcsapba botlottunk. Kezdésnek nem is rossz. Közvetlenül utána Stendkerék állítottak fel helyőrséget. Ez -ha jól emlékszem- talán 9 akváriumból állt egy rendszerben, addigra már csak talán félig mindenféle eladó halakkal, átlagban 10-12 centi körüliekkel, de természetesen volt egy csapat a klasszikus buflákokból is. A hatalmas pigeon-ök nekem nagyon tetszettek, a kék snakeskinek is csinosak voltak. A többi pedig a klasszikus Stendker, amiről már korábban írtam ezt-azt. Külön akváriumokban voltak még eladó párok, az akváriumok alatt 1-1 csipeszes kemény tábla és egy toll. A kitűzött papíron lehetett licitálni. Fogytak is a halak. Az árak nagyon változóak voltak, de nagyságrendileg 250 és 450€ között találtak gazdára. De volt olyan pár is, amik 150-ért sem kellettek senkinek. Ami érdekes. Átlagos mércével mérve ezek sem voltak egyébként rosszak, de úgy tűnik, hogy ez ott már kevés.
Jobb kéz felől a sor a kiállított halak akváriumaival folytatódott, szám szerint 117-tel, amikben egytől egyig úszott is hal. Beteg, sérült, kiugróan oda nem illő hal egy darab sem volt. A vadak kevesen voltak, ellenben red türkizből, snakeskinből, kobaltból és blue diamondból elég sok volt, ők adták szerintem a kiállított halaknak legalább a felét. Voltak még a pigeon alapú halak, leopardok és néhány eruption, talán összesen 3-4 red melon és egy red cover, talán 2 albino és azt hiszem, hogy nagyjából ennyi is. A bírókkal beszélgetve mindenkinek az volt az egybehangzó véleménye, hogy a bemutatott halak általában igen magas színvonalat képviseltek, bár érdekes tendencia, hogy egyre több a nem kimondottan nagy hal. Persze, a győztesek és úgy általában a díjazott halak mind jól megtermett példányok voltak, talán az egy nőstény red melon kivételével. Azt is említették többen, hogy az elmúlt években jellemzővé vált, kimondottan a színre koncentráló tenyésztés miatt egyre több kompromisszumot kell a bíróknak kötni ahhoz, hogy a legelképesztőbb színű halak bajnokok lehessenek. Erre volt példa ezen a versenyen is, bár ez meglehetősen szubjektív vélemény.
A Stendkeren kívül két csapat volt még, akik kimondottan halat árulni érkeztek. A felhozatal import és hazai tenyésztésű halakból állt, a kínált jószágok többsége 6-8 centi között volt és a legextrémebb színeket leszámítva lényegében bármit meg lehetett kapni. Az árak 20 és 70€ között mozogtak a 6-8 centisekért, a nagyobbak jellemzően 80 és 150€ között mentek. Nem tudom, hogy a nyitás napján mennyi hallal érkeztek, de úgy tűnt, hogy hazavinniük is volt mit. Bár errefelé azért még akad mit enni az embereknek, de a piac itt is érezhetően zsugorodott. Ez a látogatók létszámán annyira azért nem látszott és általában mindenki sikeresnek ítélte a rendezvényt. Ami jó. És tényleg jó is volt. Kiváló hangulat, nagyon jó emberek, sok olyan, akiket már évek óta ismerek, de személyesen még nem volt alkalmam beszélni velük. Összeakadtam egy sör erejéig egy itteni legendával is, aki mindmáig az egyetlen, aki két Duisburgot nyert, ráadásul vad hallal.
És akkor a válasz Vinare facebook-on feltett kérdésére, azaz, hogy akkor ez most tenyésztők vagy halak versenye volt-e?
A válasz erre a kérdésre az, hogy mindkettő, de egyik sem a másik rovására. Ez azt jelenti, hogy minden olyan halról, ami nem a rajtszám mellett olvasható tulajdonos saját akváriumában kelt és felnevelt példány volt, tudni lehetett, hogy ki volt a tenyésztője. Kiírva ugyan nem volt, de senki nem csinált titkot belőle. A Grand Champion címet például a brit Clive Brampton hala nyerte, ami Ricky Lim tenyészetében látta meg a napvilágot. Szinte természetes mára, hogy az ilyen és ennél komolyabb címeket ázsiai tenyésztők halai nyerik, de szó sincs arról, hogy mellettük a Nyugat-európai tenyésztők ne rúghatnának labdába. A Striped (csíkos) kategória harmadik helyét Mark Dobronyi (NL) hala érdemelte ki. Mark és Ernő nevű, már Hollandiában született édesapja egy klasszikus, kiemelten csak egyetlen színváltozattal foglalkozó hobbitenyészet üzemeltetnek, ahol a német és a holland vérvonalú türkizekkel való kísérletezés folyik. Több versenyről tértek már haza díjakkal, pedig alig 4 éve kezdték el a komolyabb tenyésztői munkát. Az 'öreg' Dobronyi egyébként a Holland Diszkosz Klub alelnöke is egyben.
A kérdésre visszatérve: Cüneyt Birol, a bírók talán egyik legtapasztaltabbika (és ezeréves online ismerős) elmondása szerint ezzel az állapottal nincs különösebb gondja senkinek. Mindenki ismeri és elfogadja a helyét a világban, DE! az adott helyzetéből megpróbálja a lehető legtöbbet kihozni, ami pedig előbb-utóbb még a "mezei hobbistának" is hozhat áhított eredményt.

A versenyre "rendes" fényképezőgéppel indultam. Viszont nem hoztam hozzá kábelt otthonról és természetesen a telefonom usb csatlakozója kisebb, mint ezé a nyüves gépé...

Aki fészbukik, annak:
https://www.facebook.com/nandi.hivatal/ ... _add_photo

Üdv,
StoneAge

2013.10.30. 00:50
Profil Honlap
Gyakorlott nevelő

Na ugye? Köszi!

2013.10.30. 09:50
Profil Honlap
Gyakorlott nevelő

Akkor most látunk képet, vagy...? Teljesen belekavarodtam ebbe a sok kábelba! Nagyon örülök a beszámolónak. Fényképet!!!!!

2013.10.30. 13:38
Kishal

Csatlakoznék az előttem szólókhoz. Én is köszönöm a tartalmas beszámolót s a feltett kérdésre adott választ.
A válaszod egy dilemára azért mindenképp megoldás lehet. A halakat állítjuk ki a halakat rangsoroljuk. Fontos a tenyésztő személye de az csak másodlagos.
Felkeltette még a figyelmem a halak ára s az induló halak száma.

Üdv Robi

2013.10.30. 17:34
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 4 hozzászólás ]