Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: 2018.10.16. 02:32

Hozzászólás a témához  [ 31 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő
 A KÉPFELTÖLTÉS SZABÁLYAI ÉS AZ ÉRTÉKELÉS SZEMPONTJAI 
Szerző Üzenet
Adminisztrátor

A képfeltöltés szabályai:

1. Minden bírálatra szánt halnak nyiss új témát!
2. Csak saját tulajdonú hal képét szabad feltölteni.
3. Csak kifejlett korú/méretű halat lehet értékelésre közzé tenni.
4. A fénykép legyen oldalnézeti és teljes alakos, értékelésre alkalmas minőségű.
5. A fénykép mellé a következő adatokat kell mellékelni:
- a hal típusa
- a hal kora
- saját tenyésztésű vagy egyéb származású halról van-e szó (a forrás megjelölése nélkül)
6. Egyszerre csak egyetlen hal képét szabad feltölteni.

Az értékelés szempontjai:

1.Szemek
2.Alak
3.Mintázat
4.Színhibák (hiánya)
5.Színváltozat (azaz, hogy a hal kinézete alapján mennyire felel meg az adott színváltozat küllemi kívánalmainak)
6.Úszók
7.Forma
8.Színezet
9.Testforma
10.Kiállás

A pontozás 10-es skálán történik, 10/10 szinte nem létezik, 6/10 vagy felette a hal jónak minősül, az 5/10 pont alatti eredménnyel rendelkező halakat már nem szokták tenyésztés céljára alkalmasnak találni.
A bírálatok mellé rövid szöveges leírást is szoktak adni, de ezt sajnos néhány alkalommal majd egész biztosan nélkülöznünk kell, lévén, hogy a bírók csupán szívességből értékelik a halainkat, nem pedig a szokásos tiszteletdíj fejében.
Azért majd igyekszem hatni rájuk...

Hajrá mindenki!

Üdv,
StoneAge

2009.06.21. 17:18
Profil Honlap
Gyakorlott nevelő

Kérdésem az volna,hogy a halakat mi értékelhetjük,vagy csak a vájt szeműek?

2009.07.02. 22:46
Adminisztrátor

Ez most csak a "vájtszeműeknek" szól.
SA

2009.07.02. 23:15
Profil Honlap
Gyakorlott nevelő

Értettem!

2009.07.03. 06:46
Adminisztrátor

Amit az előbb a fotós fórumban elkezdtem:

Nos...
Amikor Józsi halairól a véleményt mondtam, akkor nem minden szempontból támaszkodtam azokra az alapelvekre, amiket az eddig és ez után itt látható értékelések alapul vesznek. Meglehetősen sok szubjektív szempont is szerepet játszott a dologban, de ezek szerintem most csak akkora mértékben játszottak szerepet, mint amekkorában a szubjektív szempont jelenik meg a bíráknál az ítéletalkotásban.

És akkor itt egy pár szó a pontozásról. Szóval, amikor valaki azt látja, hogy a hala négy egész akárhány vagy öt egész akárhány pontot kapott, akkor nem arra kell gondolni, hogy 10-ből 5 pontot kapott a hal, hanem inkább arra, hogy 6,7 ponttal már kategóriagyőztes tudott lenni egy hal Duisburgban. Ebből a szempontból nézve egy 5-6 pontos hal is eléggé jó darabnak minősül. Igazából a 4 pont alatti halakra viszont már nem is nagyon szoktak pontot adni.

A lényeg annyi, hogy ha a 10 ponthoz képest valakinek a hala furcsán "kevés" pontot kap, akkor az nem a lehúzás jele.

Üdv,
StoneAge

2009.07.15. 01:11
Profil Honlap
Gyakorlott nevelő

Sziasztok.

Én meg vagyok elégedve a kapott pontszámmal, 4.7 ,, 5.40 = átlag 5.05
Billybob, szerintem jó pontokat kaptál.Nézd meg az első értékelésem.Ahoz képest a tied jó. 5.15
De had kérdezzem már meg, hogy az elképzelhető, hogy ha a birónak pl. barna diszkoszok tetszenek, akkor nem nyujtanak akkora figyelmet a szines példányokra?

Üdv. Janko

2009.07.15. 09:34
Gyakorlott nevelő

Köszönöm az ésszerü magyarázatot!
Már vérengzésre készültem a kék halaimnál! :oops: :lol:

B:B

2009.07.15. 10:01
Adminisztrátor

Janko,

A bírálás úgy működik, hogy minden egyes halat az adott verseny minden bírója értékel, majd az általuk adott pontokat összesítik és átlagolják. Az, hogy valakinek a barna hal, mint olyan tetszik-e vagy sem, tökéletesen irreleváns. Én se szeretem a Pigeon-alapú diszkoszokat, de amelyik ebből a típusból szép, az szép.

Üdv,
StoneAge

2009.07.15. 10:10
Profil Honlap
Adminisztrátor

Nem tudom publikus -e, hogy Nándi kivel és hol értékeltette a halakat így nem írom le, de lényeg az, hogy akik ezeket a halakat bírálták igen-igen (talán túlzottan is) keményen bírálnak minden kis hibát. Mondjuk jó néhány hal "elbírálásán" túl vannak, láttak már ezt-azt. Alap kiindulási pont, hogy 10-es hal nincs.... (ha jól emlékszem 9-est sem láttam még) A túlnyomó többség 5-ös körüli pontot kap. Ha valaki 7est vagy közel 7est ér el az már a "tökéletest" súrolja. 8ast pedig az überbrutál hihetetlen kategória képviselői kapnak. Szóval a ti halaitok értékelése közel jár a külföldi elit mezőnyhöz. (Ha jól emlékszem Nándi Pivo féle halai 7,5-t kaptak annó....)
csak néhány példa ha szabad:
Kép

ez a hal kerek 5.0-t kapott

Kép

ő pedig 6 pontot

A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Kocka 2009.07.15. 11:09-kor.

2009.07.15. 10:21
Adminisztrátor

Kép

na ő az aki értékelhetetlent kapott "...az egyetlen pozitívum, hogy snakeskin..." meg azt hiszem egy valakitől kapott 4,8-at

Kép

na ő kapott 7.5-t

Kép
na őróla írták hogy lehet még belőle akár 8,5-ös is (nincs még két éves és 18 centi)

Szóval így nézzétek a kapott pontszámokat és legyetek rá nagyon de nagyon büszkék

2009.07.15. 10:41
Gyakorlott nevelő

Egyetlen problémám van ezzel a bírálati rendszerrel, de messzebbről kezdem.

Anno 10-12 éves koromban egy szívemnek rendkívül kedves tanárnőm mondta feleletek előtt amikor becsíkoztuk a gatyit: nyugalom, nem érdekli hogy mit nem tudsz, arra kíváncsi amit tudsz, és azt fogja értékelni. durvábban szólva lehet értékelni hogy hülye a gyerek, és eleve azért bombázom kérdésekkel, hogy arra jöjjek rá, mit nem tud, no meg lehet ezt emberien, nem megutáltatva a kölökkel az adott tárgyat, értékelvén a meglévő tudását, nem annak hiányát. A nem-tudást értékelni, ajjajj, érzitek az ambivalenciát? :cry:

Átfordítva erre a diszkoszértékelésre az előző gondolatmenetemet: A nyomorult versenyközpontú gondolkodásmód, az, hogy ha megtalálom benned a hibát akkor ki tudlak ütni a közös piacról, odáig torzította azokat a dolgokat, amikben a szépet, a megnyugvást, a harmóniát kellene keresnünk, hogy egy meseszép halat értékelve a bírák láthatóan szarnak a halra. Hibát keresnek, és ha keresnek, hát találnak is. Nagyon komoly probléma, hogy egy bíra, de továbbmegyek, egy bírálati rendszer, sőt, még tovább megyek, de facto az állatkiállítások -az ÖSSZES!-, ilyen szintre süllyedjen illetve süllyedjenek?

Azt kellene értékelni, hogy egy hal mennyire szép, mennyire formás, mennyire szépek a színei, ergo a szépséget keresni benne. Ezzel szemben mi van??:

- Hol is találhatok rajta egy fikáznivaló pöttyöt, lássuk csak.. hmm.. Héj! hol egy nagyító?? Áhh megvan a kis hamis, azt hitték nem veszem észre báázzegh, pedig ez igenis megvan ca.: 0,09 mm2... át akartak ezek baxni.. de sasszemem van ám! Én vagyok istenke pöcörőjén a rózsaszín bokréta! Juppíííí!

Nah hogy rúgja meg a nyúl, megint felnyomtam az agyam. Ez nem konkrétan ezekről a bírákról szólt, hanem KONKRÉTAN MINDRŐL, amelyik állatkiállításokon komolykodik! Kiveszett az állat szeretete, a szépség tisztelete, és legfőképpen a szakmai alázatnak minden formája. Megint sikerült demagógnak lennem, de komolyan gondolom.

Azért egy privát story még beleférhet, úgy gondolom:

Volt régebben egy Staffor párom. A hímet anno kivittem magammal egy kutyakiállításra, de nem kiállítani, csak nem messze volt tőlünk a kiállítás, és nem akartam otthon hagyni a kutyát. Egyszer csak az egyik "überszakértő" bíra megállított, és megkérdezte, hogy ez milyen kutya? Mondom neki Staff. terrier, mire közli a birka, hogy ez nem az. (bázzegh törzskönyvem volt a kutyáról, láttam a szüleit, stb) kérdeztem szerinte mégis miért nem?? A válasz: mert nagy!!! Jah kérem, hogy havi 20 ezer volt az etetése, + a vitaminok, meg a porcerősítő vagy mi a szösz, amit az állatorvos ajánlott még 10 Eft, meg hogy reggel futni vittem a kutyáimat külön-külön, este meg huzattam őket hogy izmosodjanak, aztán a szerencsétlen hím 44 Kg lett és nem 30?? Ezért az én kutyám nem volt Staffor.. a bíra szerint. -szerintem meg ha ráharaptatom a zacsira a kutyut akkor még a Főnix madarat is beismerte volna-

..és mit mondott ugyanerre az állatorvosom?: fekszik fenn a kutya a vizsgálóasztalán, hátán sérülés. Doki lehívja a fiát, aki állatorvosnak tanul éppen, mert egyedül kevés. Fiú belép, jön közelebb, aztán mikor ránéz az asztalra hátraugrik, kérdi az apját ez milyen kutya? Mondja a derék doki hogy micsoda, mire a gyerek közli hogy szerinte sem az, mert hogy nagy, és ez a faj nem ekkora. Mit válaszolt a doki?: - Nem fiam, EZ egy stafforshire terrier.

Beeee

ps1: és ne jöjjön nekem senki a fajtastandard-jeivel, mert a diszkoszoknál egyetlen vad sem nyerne az életben 4 pontnál többet, akkor meg mi is a standard?? Hee?

ps2: Kocka által felrakott képek közzül a felső képen látható két hal pl nagyon is ott van, holott az egyetlen előnye hogy snake.. höhö..

A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Viasz 2009.07.15. 12:08-kor.

2009.07.15. 11:16
Gyakorlott nevelő

Szerintem "verseny bíráktól" csakis versenyközpontú gondolkodásmódot/értékelést várhatunk el.
Nekem személy szerint ezzel -ebben a topic-ban-semmi, de semmi problémám nincs.

Üdv :Rain

2009.07.15. 11:57
Profil Honlap
Adminisztrátor

Annyiban a bírák védelmére kelnék, hogy tényleg, de tényleg megdícsérik az arra érdemes halakat... Minden értékelést úgy kezdenek, hogy szép hal, jó a formája, büszke lehetsz rá, de ez meg ez meg ez.....

2009.07.15. 12:05
Gyakorlott nevelő

Rain írta:
Szerintem "verseny bíráktól" csakis versenyközpontú gondolkodásmódot/értékelést várhatunk el.
Nekem személy szerint ezzel -ebben a topic-ban-semmi, de semmi problémám nincs.

Üdv :Rain

Sziasztok,
Ezt már nekem nem kell leírni, egyszerűen egyetértek. A "verseny" nem kötelező! ;)
Üdv.
czinko

2009.07.16. 00:06
Adminisztrátor

Ennek a részlegnek szerintem annyi a lényege, hogy elfogulatlan és megkérdőjelezhetetlenül "professzionális" értékelését láthassuk a saját halainknak. Teszek fel én is egyet hamarosan, csak még nem fotóztam le.

SA

2009.07.16. 00:48
Profil Honlap
Gyakorlott nevelő

Kár ezt a dolgot tovább ragozni.
Örüljünk neki,hogy Nándi révén lehetőség nyílt külföldi,teljesen "pártatlan", objektív bírák bevonására.
Véleményem szerint kritizálás helyett inkább megköszönnünk illene Nándinak...

Üdv : Rain

2009.07.16. 15:39
Profil Honlap
Növendék

Ez így van és köszönjük is neki. ;)
Azért arra kiváncsi vagyok, hogy egy vadonfogott diszkoszt hogy lehet teljesen objektíven megítélni pontos befogó hely ismerete nélkül, gondolok itt színre és mintázatra, mivel ez annyira változik még folyó szakaszonként is. Szerintetek, hogyan csinálják ezt vagy ezekben az esetekben ezek a szempontok kevésbé számítanak?

üdv

Aquanauta

2009.07.16. 16:11
Gyakorlott nevelő

Ide írom, mert itt nekünk is szabad. ;)
Nándi!
A halad - szerintem - értékelhetetlen lesz, mert rettenetesen rossz a fehéregyensúly beállítása.
Az egész elment egy ilyen randa sárga irányba. A piros és kék színek - amik gondolom vannak rajta - egyáltalán nem lácccanak. :(
Csinálj róla egy rendes képet! Naaaaa.....
Addig is, én ilyennek képzelem.

Csatolmányok:
Nándinak.jpg
Nándinak.jpg [ 209.43 KiB | Megtekintve 1328 alkalommal. ]
2009.07.16. 16:51
Profil Honlap
Adminisztrátor

Shrek!

Valóban ilyesmi a hal eredetiben, de az akvárium fölött csak egy 11W-os energiatakarékos izzó van, ami egyrészt rettenetesen gyenge, másrészt meg nagyon sárga. Próbáltam én már mindent, de úgy döntöttem, hogy hagyom a gépet automatán, aztán csinál, amit akar. Amúgy jó szemed van halhoz, .psd-hez egyaránt. Nekem nem volt kedvem pöcsölni vele. :oops:

Üdv,
StoneAge

2009.07.16. 21:33
Profil Honlap
Gyakorlott nevelő

Meg talán nem is volna etikus kiszínezni!

B:B

2009.07.16. 22:26
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 31 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő