Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: 2018.06.25. 05:07

Hozzászólás a témához  [ 16 hozzászólás ] 
 nitrát szint csökkentése recirkulációs rendszerekben 
Szerző Üzenet
Gyakorlott nevelő

Sziasztok!

A neten bukkantam erre:
http://www.haki.hu/dokumentumok/dir24/5 ... entese.pdf

Mi a véleményetek erről? Különösen Shrek doki véleménye érdekelne, úgy tudom, ő szakértő ebben a témában, de bárki hozzászólásának örülnék. Ti hallottatok már erről a szelektív ioncserélőről, ami a nitrátot kiszűri a vízből? Esetleg konkrét tapasztalat? Hol lehet kapni? Talán ritkább vízcserét tenne lehetővé, legalábbis a Kaposvári Egyetem Állattudományi Karán dolgozó szakemberek szerint.

Üdv: Robi

2013.07.05. 19:05
Gyakorlott nevelő

Helló!
Messze nem érzem magam, szakértőnek. Ettől függetlenül amiről Péterék írnak, az konkrétan a
SAT Clearwater gyanta. Teljesen jól működik. Professzor úr ilyennel tartja párjait, szinte vízcsere nélkül. Csak akkor kezdi a cseréket, mikor kishalakat nevelnek.Az is jó benne, hogy konyhasóval, gyakorlatilag végtelenszer regenerálható.
Üdv: Shrek
Ps.: Nnnna, Stone-nál most megint kihúzom a gyufát. Bár az is igaz, hogy azért más is feldúsul a vízben.

2013.07.07. 11:37
Profil Honlap
Ivadék

Hali!

Több típusa is létezik, kapható is több, nagyobb akvarista üzletben.
Van egy ismerősöm, aki használta. (én nem!)
Elmondása szerint hatékony, de gyakorlatilag a kövön, a halon, a fán, és a homokon kívül semmit sem hagyott meg az akváriumban.
A növényeket gyakorlatilag gyökerestől tüntette el...
Ezért van belőle "plant" kategória, ami berakható növények mellé is.

Ki tudja...

Nagyszüleink is elvoltak kolbászon, szalonnán, internet nélkül életük végéig...
Korrekt, és rendszeres vízcserénél nincs jobb módszer semmire!

2013.07.07. 12:46
Gyakorlott nevelő

Az utolsó két mondatban némi ellentmondást vélek felfedezni.
Összefüggést meg nem nagyon.
Mi köze van a kolbász-szalonna kombónak az internethez?
Ha meg a fejlődésre próbálsz utalni, főleg nem értem. Mert a SAT a fejlődés, és takarékosabb, környezettudatosabb, mint a víz pancsolása. Persze akinek kvázi ingyen van a víz, legalábbis nem ő fizeti, az könnyen locsol el bármennyit.
Az utolsó mondat meg...Szerintem példul a kolbász füstölésére sem a legjobb módszer a vízcsere. :mrgreen:

2013.07.07. 16:16
Profil Honlap
Ivadék

Lehet azt érteni aki akarja!
Meg belekötni is direkt persze...

2013.07.07. 16:58
Adminisztrátor

Szeli!

Akarom én érteni, de nekem sem esik le, hogy mit akartál kolbászolni. :)

Shrek és többiek!

Nem vagyok a gyanta ellensége, csak tudni kell, hogy mire való és tudni kell használni is. A KE hallaborját van szerencsém eléggé jól ismerni és igen, ők is használják a gyantát a kopasz üveges rendszerben, ami nincs rákötve a nagy központi szűrésre. Meg tudom kérdezni a labormestert, hogy a recirk.-ben is használnak-e gyantát, de szerintem nem.
Keszthelyen, a Georgikon Egyetem hallaborjában (egyébként a SZAT gyanta is tudtommal keszthelyi) ugyancsak hatalmas szűrők vannak mindenfelé, gyanta pedig inkább csak mutatóba.

Egye fene alapon pedig lehet, hogy kipróbálom a gyantát, amolyan teszt jelleggel, bár nekem meggyőződésem, hogy a friss víznél jobb nincs. A balatoninál meg drágább... :|

Üdv,
StoneAge

2013.07.07. 19:34
Profil Honlap
Gyakorlott nevelő

shrek írta:
Helló!
... amiről Péterék írnak, az konkrétan a
SAT Clearwater gyanta.

Kösz, én nem tudtam, hogy ez azonos a SAT Clearwater-rel.

Szeli írta:
Hali!
... gyakorlatilag a kövön, a halon, a fán, és a homokon kívül semmit sem hagyott meg az akváriumban.

Az, hogy a növények kimúltak, nem épp azt bizonyítja, hogy annyira jól végzi a dolgát, hogy eltüntette a nitrátot, ezzel gyakorlatilag elvéve a tápanyagot előlük? Azaz, azt amire kitalálták, végülis teljesítette, csak nem kérdezte meg a növényeket, hogy ők ehhez mit szólnak :lol:

2013.07.08. 16:47
Ivadék

A kolbászolással csupán arra akartam kilyukadni, hogy egy tisztes, rendszeres, szakszerű vízcserénél nincs jobb módszer a nitráttal szemben.
Az egyéb bűvös kütyük, amik "megoldják a vízcsere hiányát" mind csak felületes kamu, mint nekünk a multivitamin tabletta, meg minden vacak, amit megeszünk...

A vidéki öregek, a friss levegőn 100évig elvannak a kolbásszal...
Mi meg élünk majd jó ha 60-at a városban, a stresszünkkel, műkajákkal, nagyravágyásunkkal stb...

ilyesmi...

2013.07.09. 01:08
Ivadék

Robi írta:
shrek írta:
Helló!
... amiről Péterék írnak, az konkrétan a
SAT Clearwater gyanta.

Kösz, én nem tudtam, hogy ez azonos a SAT Clearwater-rel.

Szeli írta:
Hali!
... gyakorlatilag a kövön, a halon, a fán, és a homokon kívül semmit sem hagyott meg az akváriumban.

Az, hogy a növények kimúltak, nem épp azt bizonyítja, hogy annyira jól végzi a dolgát, hogy eltüntette a nitrátot, ezzel gyakorlatilag elvéve a tápanyagot előlük? Azaz, azt amire kitalálták, végülis teljesítette, csak nem kérdezte meg a növényeket, hogy ők ehhez mit szólnak :lol:

nem nem...
A legdúsabb növényes akváriumban, minimális hal jelenlétében is csupán jelképes mennyiségű nitrátot köt meg a növény.
A kimondottan növényesek szája is a 0.10 vagy annál is kevesebb nitráttól ér fülig... :)
Nem igazán tudom, de a gyanta állítólag az összes létező kelátot is megköti kíméletlenül, ami nélkül a növény nem tud létezni.
Tényleg nem tudom, utána kéne nézni, meg beszélni valakivel, akinek van tapasztalata.

2013.07.09. 01:21

Sziasztok,

Bár elég régen nem szólt senki a témához, és úgy gondolom ide kapcsolódik, a következőben kérném a segítségeteket:

Találtam egy víztisztítós boltban egy nitrát szelektív gyantát:

Leírása: Nitrát szelektív gyanta, PURE, víztisztításhoz. Élelmiszeripari minőség. 1 liter
Nitrát szelektív gyanta, PURE, víztisztításhoz. Élelmiszeripari minőség. 1 liter
A víz nitrát/nitrit tartalmának kiszűrését végzi.
Regenerálható tömény, nagytisztaságú NaCl / sótabletta oldattal.

Kérdés: Jól gondolom, hogy a SZAT gyantához hasonlóan működik. Ha igen, kb hány gramm vagy dl kellhet / akváriumvízhez. Egy szűrőtasakban tenném bele külső szűrőbe. Mielőtt megköveztek, hogy minek kérdezem, ott a SZAT amire rá van írva hány literesbe van tervezve, ennek a cuccnak 3300HUF/literje.

Köszi a segítséget.
Üdv: Geri

2018.01.24. 13:02
Gyakorlott nevelő

Helló,

szerintem a rendelkezésre álló adatokból nem lehet megállapítani semmit. Még a termék honlapját sem ismerjük. Ahol láttad, ott nincs leírva, hogy hány liter vízhez ajánlják?

Irányadóként a SZAT kb. 1-2-3 dl-es kiszereléseket produkál, 2-3-500 liter vízhez, ha jól emlékszem. Azt tudom javasolni, hogy indítsd el az akváriumot a halakkal. Kezdd el mérni a nitrátot, meglátod, két vízcsere között hogy alakul. Ha túl gyakran kellene cserélni és ehhez nincs kedved, akkor vedd meg az 1 litert. Tedd bele a harmadát, és méregess újra. Ha jók az értékek, akkor rendben, ha kevés, tegyél bele többet!

2018.01.24. 23:04
Kishal

Szia!
Sokan használják a Pure202-t, elvileg ugyanolyan jó, mint a SZAT. Talán nagy terhelés esetén hatékonyabbnak mondják a SZAT-ot.

A mennyiséget tekintve minél többet használsz, annál ritkábban kell majd regenerálni.

2018.01.25. 08:20

Sziasztok,

Robi: Nem kifejezetten akvarisztikai célokra van ez a termék, víztisztító berendezésekhez használják, ha jól gondolom egy töltet tartó betétbe töltik és az átfolyó vízből köti meg nitrátot. Tehát nincs megadva adagolás. Adatlapot nem találtam hozzá. A webshop nevét nem akarom kitenni, ha gondolod átküldöm p.ü.-ben.

Gyuszkas: A minél többet használsz elvnél, nem lehet abból baj, hogy berakok kb. fél litert a cuccból, és hirtelen viszi le a nitrátot?

2018.01.25. 12:13
Kishal

Gyuszkas: A minél többet használsz elvnél, nem lehet abból baj, hogy berakok kb. fél litert a cuccból, és hirtelen viszi le a nitrátot?[/quote]

Személy szerint én még nem hallottam olyat, hogy probléma legyen a nitrát szint gyors csökkenése. Egy izmosabb vízcsere alkalmával is gyorsan csökken az értéke és egy jól karbantartott akváriumban egyébként sem lehet túl magas a szintje.

2018.01.25. 21:28
Gyakorlott nevelő

A túl hirtelen nitrátszint-csökkenés okozhat embóliát a halaknál, ez elhanyagolt vízcsere után következhet be, ha hirtelen 100%-ot cserélünk. A nitrátgyanta viszont szerintem fokozatosan viszi le a nitrát-szintet, a külső szűrő teljesítményétől függően. Ennyi idő alatt a halaknak szerintem bőven van idejük átállni.

2018.01.26. 15:58
Ikra

Szasztok.
Egy gyors kérdés... Szat Gyantát és a Purigent hogy tudom megkülönböztetni egymástól?/telitett állapotban/

2018.01.27. 07:29
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 16 hozzászólás ]