Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: 2018.09.21. 18:19

Hozzászólás a témához  [ 38 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2
 parazita mentesség 
Szerző Üzenet
Ivadék

Sziasztok!
Az új beszerzésű halakat, hogy megszabadítsam a parazitáktól csak a KMnO4 gyorsfürdő létezik? Vagy van kevésbé veszélyes megoldás?

Üdv
M3D

2009.01.20. 11:02
Adminisztrátor

Hello Morph3d!

Kicsit elsiklott a figyelmem a kérdésed felett, csak most vettem észre, hogy itt van már egy jó ideje.
Szerintem ha csak a külső parazitákra gondolsz, akkor egy KmNO4-es vagy tömény sós merítésnél jobb nem nagyon van. Lehet még kísérletezni formalinnal is, de nekem eddig az vált be a legkevésbé.
Ha szeretnéd -némi eséllyel- teljesen parazitamentesíteni az új halakat, akkor az egy eléggé hosszú és macerás procedúra lesz, aminek a leírását megtalálod itt a fórumon.
Én inkább a megfelelő karanténozásra és egy teszthal kiszemelésére szavaznék. Ezt persze megteheted egy merítéses gyorskúra után is kb. egy héttel, de ha az újonnan érkező halak mondjuk 3 hét karantén után sem mutatnak semmi gyanúsat, akkor a teszthal simán mehet át hozzájuk. A történet onnan folytatódik, lehetőségeket most nem latolgatnék.

Üdv,
StoneAge

2009.02.26. 21:56
Profil Honlap
Növendék

Hello!

Nándi szeretném megmeríteni a halaimat de még tartok tőle hogy fiatalok ehez.Ja persze KmNO4-ben.
Miért? A 2 patter szokott vakarozni néha.De ha csinálom akkor mindet megfürdetem.

Lac.

2009.02.26. 22:33
Növendék

Hello!

Nándi olvastad?

2009.03.01. 15:25
Adminisztrátor

Hello Spinkler,

Csak most értem haza, úgyhogy eddig nem olvastam a postodat.
Ami viszont biztos: azért, mert 1-2 hal néha vakarózik, nem szabad vagy legalábbis nem érdemes meríteni. Tiszta víz, esetleg egy kis só, aztán annyi. A merítéssel gyakorlatilag szó szerint megkínzod a halat, amit csak a legvégső esetben lenne csak szabad. Ilyen probléma pedig itt nem áll fent. Mindenképp használj először egy teszthalat, aztán ha azzal baj van, akkor lehet gondolkozni, hogy mi legyen a következő lépés.

Üdv,
StoneAge

2009.03.01. 20:22
Profil Honlap
Növendék

Köszi.

Marad a só.

Lac.

2009.03.01. 21:26
Gyakorlott nevelő

hevt74

Nem tudom, tudjátok e, hogy az Unió területére behozott vad halak, kapnak egy teljes parazitamentesítő kúrát, mielőtt szállításra kerülnének. Külföldi oldalon olvastam. Én hülye nem másoltam ki az írást, és szerintem meg sem találnám több ezer hozzászólás közt, de tök mindegy úgy se tudom lefordítani, én is nyersfordításban olvastam.

Hevt74

2009.07.04. 10:39
Adminisztrátor

Valamit kapnak, de a hatásosságuk eléggé megkérdőjelezhető. Mondjuk -kopp,kopp,kopp- az enyémeknek semmi baja.
SA

2009.07.31. 23:42
Profil Honlap
Növendék

Szia Mindenki?
Néhány fórumtársunknál igen aktuálissá vált a parazita mentessé tétel vagy legalább a lehető legalacsonyabb szintre juttatása.
Arra gondoltam hogy a sok jó tanácsokkal ellátó fórumozó ebben a topikban leírhatná, hogy Ő hogyan csinálta(csinálja, csinálná), és leírná milyen eredménnyel, milyen anyagokkal, milyen módszerekkel, mire, milyen mellékhatásokkal, milyen korosztályoknál, milyen radikálisan, kb. mennyibe kerül stb.?
Milyen "kúra" az amivel új halat karanténoz, milyen specifikus-, célzott kezeléseket használ?
És nem arra vagyok kiváncsi hogy mit írnak a különböző szakirodalmak, hanem arra hogy milyen tapasztalatokat szereztetek! ( Ha pozitiv, ha negativ akkor is érdekel!)
Üdv: Szuszu

2012.12.18. 21:24
Adminisztrátor

Hello Szuszu!

Én anno a nagy rendszerben próbálkoztam Flubenollal. Az nem jött be, fejre is állt az egész. Nem mondom, hogy megfelelő körülmények között nem működne (leginkább vad halaknál), de én nem kísérleteznék fele még egyszer.
Próbáltam a Praziquantel-t is a Xingúkon. Ott az első kezelés második-harmadik napja környékén szemmel látható javulást tapasztaltam, de a szakirodalom által is említett mellékhatások megjelentekor lehet, hogy túlparáztam kicsit a dolgot, de megszakítottam a kezelést. Az biztos, hogy ideig-órág egyetlen löket is könnyít a férges terheken, de a szaporodási ciklusuk megszakítására és a visszafertőződés elkerülésére bizonyára kevés.
Ami nálam úgy tűnik, hogy bevált, az a kálium-permanganátos gyorsfürdő volt. A 30 másodperc elviekben elég arra, hogy a halról a nyálkával együtt minden külső élősködőt eltávolítson, ha pedig utána a hal féregmentes környezetbe kerül, akkor többet a férgekre jó eséllyel nem lesz gond. Márpedig olybá tűnik, hogy a Xingúknál ez bevált. Halat nem szedtem szét, következtetni csak abból tudok, hogy a több csapatnyi ivadéknál egyetlen egyszer sem láttam ilyen tünetekre utaló jeleket. Márpedig ha egy kishal se pottyan el, akkor ott valaminek eléggé rendben kell lenni.
Dióhéjban ennyi.

Üdv,
StoneAge

2012.12.18. 22:11
Profil Honlap
Gyakorlott nevelő

"Néhány fórumtársunknál igen aktuálissá vált a parazita mentessé tétel vagy legalább a lehető legalacsonyabb szintre juttatása"

Írtam a "duma falon" mivel lehet elég jól megcsinálni. Megvan a beszállító címe is, én azóta is kapcsolatban vagyok vele.
Mivel reagálás zéró volt......
Dr Baskának vittem be kb 50 db halat, a dózist pontosan belőtte.

Üdv fege

A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára fege 2012.12.19. 19:12-kor.

2012.12.18. 23:22
Növendék

Sziasztok!
Nándi!
Az hogy fejreálltak a flubenoltól azt jelenti hogy elpusztultak a halak?
Milyen tünetek mellett, milyen adagolás mellett, milyen típúsú kezelés ( megelőző- gyors- v. tartósfürdő stb.), tisztán flubenollal v. kombinált szerrel történt-e ez meg, esetleg a szer pontos nevét tudod-e, szavatossági időt figyelted-e, a beszerzési forrás megbizható volt-e, tudod-e hogy milyen előélete volt a halaknak (legalább 3 hónappal előtte milyen kezeléseket kaptak)...?
A praziquantelnél mi volt az a mellékhatás amikor abbahagytad a kezelést, melyik volt ez a szer, milyen adagolás melett, stb. (ua. kérdések mint a flubenolnál)?
A kálium-permanganátos fürdő már olvasható volt a fórumon, Te milyen adagolással, hogyan alkalmaztad? Írd le mindenki okulására!

Fege!
A "duma fal" a chattet jelenti? Mert akkor ezt már nem tudjuk visszanézni...
Légyszives írd le ebbe a topikba hogy mi az a szer amivel Te sikereket értél el.
Mire, mikre alkalmaztad, milyen módszerrel, milyen adagolásban, milyen korosztálynál, későbbiekben volt-e kontrollellenőrzés stb.? Voltak-e mellékhatások mint a fenti hatóanyagoknál?
Azt is szivesen látnánk hogy ehhez hogy lehet hozzájutni.

Szívesen látnám hogyan csinálja Izer, Kovács, Luki, Srhek stb . úrak is, akik már mutattak fel valamit!
Ez lehetne egy biztonságos, eredményes, hosszútávú diszkoszozás, kudarcoktól kevésbé terhelt tenyésztés alapja....
Sok hal életét mentené ez meg, persze biztos lennének áldozatok is.
Üdv!

2012.12.19. 10:20
Adminisztrátor

praziquanteles kezelésről egy elég nehéz bár kimerítő szösszenet ott van a cikkek között!

2012.12.19. 10:22
Adminisztrátor

Kicsit megkésve, de megpróbálok Szuszu fentebb megfogalmazott kérdéseire dióhéjban válaszolni.:

Flubenol
Gyári csomagolás, gyártótól frissen beszerezve, az akkor elterjedten alkalmazott 250mg/100 literes dózissal, tartós fürdőben. Előtte kezelés nem volt egyáltalán semmilyen. A fejreállás pedig konkrétan tömeges halpusztulást jelentett. Persze, ezt nem tulajdonítom egyértelműen a gyógyszer mellékhatásának, szerintem inkább arról lehetett szó, hogy a rengeteg halról rengeteg féreg pusztult le, amik a meleg vízben annyira gyorsan bomlani kezdtek, hogy a bomlásuk láncreakciót indított el, aminek a vége feltehetően oxigénhiány és/vagy ammónia mérgezés lett. Elég volt néhány óra, amíg nem voltam otthon...

Aztán meg most az előbb majdnem elaludtam, úgyhogy szavamat ne felejtsem...

Üdv,
StoneAge

2013.02.08. 03:41
Profil Honlap
Ikra

Sziasztok!

Kérdezni szeretnék. Lehet hogy valahol már elhangzott, akkor bocsánat.
Van hat szép diszkoszhalam amik hétvégén máshová kerülnek. Nem parazitamentesek. Viszont vettem K.I.-tól parazitamentes halakat, amelyek most egy külön akváriumban laknak,de szeretném őket a régi diszkoszok helyére berakni.

Az akváriumban homok, növények és fák vannak. Mennyire és mivel kell kifertőtlenítenem, hogy a bele kerülő halak parazitamentességét megőrizzem? A szűrőt lenullázzam és újraindítsam?
És még valami. Visszakerülhetnek-e a régi vörös neonhalak, vagy ezek jelentenek-e valamilyen parazitás veszélyt?

2015.06.08. 22:22
Adminisztrátor

Szia!

Ha meg tudod oldani, hogy a K.I.-féle halak legalább még 5-6 hétig a másik akváriumban legyenek, az eredeti diszkoszost pedig simán hal nélkül hagyod, akkor van rá némi esélyed, hogy az esetleges kop.féreg populáció fejre áll. De nem sok. (Keresd meg Kocka cikkét a témát illetően.) A kop.féregtől kell tartani igazán, minden egyéb szinte elő sem fog fordulni, ha a halak jó kondiban vannak/lesznek és a vizeddel sincs baj.
Én full bombát csinálnék és mindent nulláról. Az a biztos.
A neonokkal szerintem lehet kísérletezni.

Üdv,
StoneAge

2015.06.09. 00:34
Profil Honlap
Gyakorlott nevelő

Volt nekem is hasonló újraindítás!
100l-enként egy liter hipó, forgatva 2-3 hétig. Amit lehet mikrózni, új szűrő stb. De megéri!

2015.06.09. 11:47
Ikra

Oké, köszönöm a válaszokat. Akkor lenullázok mindent. Nem fogok kapkodni, kivárom utána, hogy beálljon a rendszer. A havernál elvannak addig a halak, neki is van ozmója, tudunk vizet cserélgetni. Nála az ötszázasban most 9 kis Altum úszkál.

2015.06.09. 12:41
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 38 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2