Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: 2018.11.14. 11:31

Hozzászólás a témához  [ 22 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő
 Petrophyllum 
Szerző Üzenet
Ikra

Sziasztok!

A nevem: Petró László
Törzsgyökeres nyíregyházi vagyok.
A nick nevem egy anagramma, a vitorláshal latin nevéből-, utalva a vezetéknevemre.
14 évesen kezdtem el akvarizálni, elevenszülőket tartottam-, később tenyésztettem is.
Sokféle halat neveltem éveken át, a vitorláshalak álltak hozzám legközelebb.
Anno 1989-1990 táján munkakörömből adódóan sokat jártam Pestre, a keleti, vagy nyugati pályaudvar mellett volt egy díszhal szaküzlet,
(lehet, hogy még most is megvan) ahová mindig bementem nézelődni, halakat vásárolni.
(olyan halakat láttam amilyeneket akkoriban, amit máshol nem pl.: Simson Xipho)
Abban a díszhal szaküzletben (ill. állatkereskedésben, mivel madaraktól kezdve majomig sok féle állat volt kapható)
- az ominózus napon a tulaj épp a sebes karját gyógyította egy majomharapás miatt- láttam meg életem első diszkoszhalát.
A többi halhoz képest hatalmas volt, olyan méltóságteljesen, szinte már gőgösen úszkált, mint aki tudatában
van, hogy ő az édesvízi halak királya (királynője).
Akkor az, hogy nekem ilyen halam legyen, vágyálomnak tűnt. Azóta többször is próbáltam nekidurálni magamat, de valami mindig közbejött.
A diszkoszfórumot 3 éve kezdtem el olvasni (sokszor én voltam a "valamint 1 vendég")
Jelenleg egy 200 literes akváriumom van, oldalpolcos szűrővel. (alsó polcost szerettem volna, de túl hangosnak tűnt - az asszony 20 cm-re
alszik az akváriumtól-, valamint egy Tetra EX 1200-as külső szűrő áll rendelkezésemre)
A közeljövőben átalakítást tervezünk kicsiny lakásunkban, és sikerült kiharcolnom egy kicsit nagyobb helyet egy új nagyobb akváriumnak.
(nem olyan nagyot, mint amilyet én szeretnék - 800-1000 l - szerintem 300-350 l körüli lesz.)
Úgy látom jelenleg nincs nagy aktivitás a fórumon, de lassan jönnek az ünnepek, szabadságolások, hátha egy kicsit felpörög-, no meg
majd nekem is lenne egy pár kérdésem.

Szép napot (napokat, hónapokat, éveket) minden tagtársnak!

2016.11.06. 12:54
Gyakorlott nevelő

Kedves Laci!

Üdv a fórumon! Legtöbben úgy kezdtük, ahogy te, és biztos mindannyian emlékszünk rá, amikor még csak vágyálom volt a diszkoszhal tartása. Remélem nemsokára már olyan kérdésekben segíthetünk, hogy miként is keltesd ki a sórákot a sok éhes diszkoszporontynak :D Addig persze még van pár lépcsőfok, amit meg kell mászni, de az alapelvek betartásával a legtöbb buktatón hamar túl fogsz jutni.

A 350 literes akváriumba kb. 5-6 jószágot tudnék jó szívvel javasolni. Nekem nettó 250 liter vízben van 9, de azért érzem (ők is...) hogy ez sok. Épp készülök is négytől megválni.

A díszhalüzlettel kapcsolatban: a Keletinél nem tudok (bár most mondták, hogy van egy a Garay piacnál) viszont a Nyugatinál van egy elég jó, a Podmaniczky utcában, egy-két éve jártam ott utoljára, akkor még megvolt.

Sok sikert a leendő diszkoszhalaidhoz, és üdv a sorstársak közt!

Robi

2016.11.06. 18:24
Ikra

Szia Robi!

Köszönöm biztató soraidat.
Mivel igen kis lakásban élünk, tenyésztésre nincs lehetőségem, (bár annak idején nagyon szerettem)
"Csak" nevelni, tartani szeretném őket.
Mivel a 200 l-es akváriumom jóformán üresen áll, még az is megfordult a fejemben, hogy a lakás átalakításig,
ami lehet 6-8 hónap múlva lesz, berendezem 1 kifejlett-, nem ikrázó párnak.
"Golyóálló" sokat megért halak - gyakorló halként -
Mi a véleményed?

Üdv.: Petrophyllum

2016.11.06. 19:55
Gyakorlott nevelő

Szerintem zseniális ötlet! A "golyóálló, sokat megért gyakorló, nem ikrázó pár" beszerzési forrása már konkrétan meg is van, vagy egyenlőre még csak terv? (Bár azt, hogy ne ikrázzanak, nem tudom, hogy fogod megakadályozni, mert ha jól vannak tartva, úgyis fogják tolni ezerrel. De ez nem is gond. Táplálékkiegészítésnek kaviárt esznek legfeljebb) :lol:

2016.11.06. 20:30
Ikra

Igen, megvan. Konkrétan a druszádra gondoltam (Vinare), vele volt már egy pár levélváltásom. (feltéve, ha lesz neki)
Amennyiben nála ideális körülmények között nem ikráznak, nem tudom nálam miért tennék, de hát
"Az akvarisztika útjai kiszámíthatatlanok" ;)

2016.11.06. 22:08
Gyakorlott nevelő

Sok sikert a pár beszerzéséhez!

2016.11.07. 14:16
Ikra

Köszönöm Robi!

2016.11.07. 17:37
Adminisztrátor

Üdv a fórumon, kedves kolléga!
Mindig örülünk egy újabb aktív tagnak, a hozzád hasonlók manapság egyre kevesebben vannak, ezért igyekszünk mindenkit nagy becsben tartani.

Az üdvözlő szöveg után viszont kénytelen vagyok egy cseppet belerondítani az örömödbe - már ami a fiatal, de még nem ikrázó pár beszerzését illeti.:

Az első dolog az, hogy ami fiatal, de még nem ikrázó, az nem is pár. Többnyire ők ellentétes neműek és egy csapat hal között úgy néznek ki, mintha egymást jobban kedvelnék, mint másokat. A legtöbb esetben ez a rangsor legelején tartózkodó két hal lesz, de könnyen belefuthatsz abba a szituációba, hogy két nagydarab, de nőnemű hallal térsz haza, ami egy elég drága és elég felesleges beruházás.

A másik dolog, hogy a fent említett két domináns egyedet kiszakítod a megszokott környezetéből, hazaviszed őket, beleteszed egy számukra kialakított medencébe, ahol 2-3 nap akklimatizálódás után az erősebbik annyira elveri a gyengébbiket (nemtől függetlenül), hogy örülsz, ha csórikám még életben van, mikor hazaérsz. Ha ez bekövetkezik, kezdheted törni a fejedet, hogy akkor hogyan válaszd ketté az akváriumot, hogyan védd meg a gyengébbik halat az erősebbtől, stb. Ilyesmi nálam vad hallal is és hibriddel is nem egy esetben megtörtént, bár szerencsére nekem mindig akadt olyan csapat, amibe az ilyen rosszul sikerült "párt" vissza lehetett helyezni.

Ezeken kívül még más forgatókönyvek is lehetségesek - mindenféle kimenetellel, de akármennyi tapasztalatod is lehet egyéb halak tartását illetően, a diszkoszokkal egy csomó mindent újra kell tanulni.
Egy szó mint száz, én határozottan nem javaslom "pár" beszerzését.
Ugyancsak nem találom egészségesnek a kényszeres kompromisszumokat, amik az akvárium jelenlegi helyéből adódnak. Ha már eddig ráért a diszkosztartás, akkor érjen rá még egy kicsit és állj neki akkor, amikor lehet egy nagyobb medencéd, egy kicsit zajosabb szűrőd, stb., aztán kezdd az elején.

Persze, mindez nem jelenti azt, hogy ne lehetne a jelen szettel kísérletezni, de a sikeres diszkosztartás esélye kb. 1:10.

Üdv,
StoneAge

2016.11.08. 10:47
Profil Honlap
Gyakorlott nevelő

Ja én ezt nem gondoltam így végig, azért tartottam jó ötletnek, mert alapból abból indultam ki, hogy a pár az bizonyítottan valóban pár, nem pedig álpár. Nándi érvei megfontolandók. Ezt figyelembe véve, ha be tudsz szerezni egy olyan párt, ami bizonyítottan pár, és nem zavar, ha ikrázik (legfeljebb úgysem kel ki, vagy megeszik) ilyen értelemben tartom továbbra is jó ötletnek. 200 literben az két halat jelentene ugye, ami több, mint bőven elég - pont kétszerese a javasolt tenyészmedencének. Amennyiben sokat próbált, edzett halakról van szó, a tartásukkal nem lesz komoly gond, ha a legalapvetőbb alappilléreket betartod a diszkoszhaltartással kapcsolatban - mint pl. tiszta, bomlástermékmentes víz, 27-28 fokos víz, egy alap külső és belső szűrő, saját tapasztalataim szerint kb. ennyi.

Addig is lesz két diszkoszhalad, ha pedig beindulsz, lesz egy párod, amihez később Nánditól remek RO-készüléket tudsz majd beszerezni ;) (reklám helye :lol: ) és ha sikerrel jársz későbbi tenyésztésükkel, lehet egy saját nevelésű csapatod. Úgyis ki fogod próbálni szerintem, ha az ember belekóstol, nem nagyon állja meg, hogy legalább egyszer ne lássa ivadékot nevelni ezeket a csodaszép halakat!

2016.11.08. 12:19
Ikra

Szia StoneAge !

Köszönöm nagybecsű szavaidat.
Igen, ezért jó amikor valaki tiszta fejjel átlát egy elképzelést, amibe a tulaj érzelmektől vezérelve próbálja
belelovalni magát.
Ezek után - Robi hozzászólását is figyelembe véve - 3 lehetséges elképzelésem lenne:
1. Ülök a sejhajomon amíg sikerül összehozni a nagyobb akváriumot, addig is gyűjtögetve a pénzügyi,
technikai hátteret.
2. Robi ötletét figyelembe véve, 1 ikrázó pár tartása - ezzel csak az a gáz, hogy 1 tenyésztő nem szívesen ad el tenyészpárt
(nekem is van 1-2 tenyésztő barátom - no nem diszkoszfronton) miért is tenné-, neki ebből jövedelme van.
3. Amennyiben hozzávetőlegesen biztos lenne a következő akvárium üzembe helyezésének időpontja akkor megfelelő
időben lehetne venni 6-8 db 6-8 cm-es növendéket és nevelni őket minél nagyobbra, hogy az új akváriumba már
majd kifejlett egyedek kerüljenek.

Kiváncsi vagyok az észrevételekre-, lehet, hogy megint elszállt az agyam.

Üdv: Petrophyllum

2016.11.08. 18:54
Adminisztrátor

Röviden:

1;3.

Üdv,
StoneAge

ui.: A No.3. sikeréhez annyi vizet kellene cserélned az akváriumban, hogy az asszony tutira kitenné a szűröd (és a szűrőd) a hálószobából halastól, akváriumostól, mindenestől. Megéri? :D

2016.11.09. 09:19
Profil Honlap
Ikra

Köszönöm válaszod!

Lenne 4 kérdésem:

1. Honnan ismered az asszonyt? :lol: (egyébként igazad van)
2. Milyen egy diszkoszos akvárium ideális méretaránya?
(egy kis szösszenet a múltból: tiszteletbeli öreg akvarista ismerősöm csinált anno önmaga számára "fajtaspecifikus" akváriumokat.
Vitorláshalaknak hosszú, magas, keskeny akváriumot, neonhalaknak, zebra dániónak alacsony hosszú akváriumot.
Furcsán néztek ki a szokatlan méretarányokkal, de meg kell hagyni, impozáns látvány volt amikor több száz zebra dánió egy csapatban
úszott oda-vissza a hosszú akváriumban)
3. Diófa ág mehet az akváriumba?
4. Csapvizes víz szűréséhez ajánlottál szénszűrőt. Milyen fajtát-félét és honnan?

Egyébként marad az 1-es verzió.

2016.11.09. 17:28
Gyakorlott nevelő

Nándihoz intézett kérdéseidet nem akarom lelőni, kivéve egyet, a méretarányokkal kapcsolatban úgy tudom, jó ha megvan a minimum 50 cm-es magasság és szélesség. 60-70 cm-ig el lehet menni. Sőt, szélességben akár 100 cm is lehet. Hosszban meg határ a csillagos ég :-)

2016.11.10. 08:44
Adminisztrátor

Jó reggelt!

Szeretném javasolni, hogy az akváriummal kapcsolatos további kérdéseket (meg úgy általában, a Laci későbbi projektjével kapcsolatosakat) vitassuk meg egy, a szerző által erre a célra nyitott témában! Már csak a bemutatkozások szétoffolásának elkerülése végett, valamint azért, hogy a téma a megfelelő helyen kerüljön megtárgyalásra.

Kösz és üdv,
StoneAge

2016.11.10. 09:22
Profil Honlap
Ikra

Jó estét!

Robi!
Köszönöm válaszod, az új témában visszatérünk rá.

StoneAge!
Javaslatod elfogadva, nyitok egy új témát, ha már látok egy kis fényt az alagút végén.

2016.11.10. 19:30
Ikra

Sziasztok!

Várhatom én azt a fényt, ha nagyon kanyargós az alagút..

Történt nemoly régen, hogy éjszakai műszak után lefeküdtem aludni-, 07.30-kor.
9.00-kor arra ébredtem, hogy sugárban ömlik a víz az akvárium (200l) oldalából a ragasztás mentén.
Megpróbáltuk a vizet felfogni, halakat menteni (sikerült- mármint a halmentés, pár tíz liter víz lefigyelt a szomszédhoz)
Két kérdésem lenne, mindenki felé-, külön kiemelve Gyepit, mint a téma szakavatott szakértőjét.

1. Mennyi ideig-, hány évig tart az akvárium ragasztása ? (fehér szilikon)
Ez az akvárium 17éves volt, még előző nap sem utalt semmi arra, hogy valami gond lenne (gyöngyözés, csöpögés)
Az előző akváriumom most kb.: 25 éves, ugyanilyen ragasztással, a mai napig tökéletesen látja el a feladatát.

2. Igaz-e, hogy "némelyik" alganyaló "kirágcsálja" a ragasztót két üvegfelület közzül?
Üveges barátomtól hallottam, aki egy akvárium boltostól hallotta...,

Kíváncsian várom a válaszokat: Petrophyllum

2018.06.30. 15:44
Gyakorlott nevelő

Mint "volt" akvárium készítő szakértek egy kicsit. Ha jól van ragasztva( zsírtalanítás, megfelelő ragasztó vastagság, stb) 30-50 évig is egyben marad. Az, hogy fehér szilikon eléggé tág fogalom, és nem biztos, hogy ki lehet deríteni az eredetét. Ha egy helyen elengedte, gyanús, hogy máshol is fogja. Én újra ragasztanám az egészet. Dow Korning 788-as ragsztója kifejezetten akvárium ragasztó, de ide nem kell ennyire faragni. Transparens FBS tökéletesen megteszi egy ekkora akihoz. Arra kellene törekedni összeragasztásnál, hogy legalább 1mm-es vastagságban maradjon az üveg felületek között a ragasztó vastagsága. Ha nagyon kinyomod közüle, akkor fordulhat elő, hogy először kifehéredik a legnagyobb feszültségnél, és egyszer csak elengedi. Jó munkát!

2018.07.10. 17:00
Ikra

Szia Gyepi!

Köszönöm a szakértő felvilágosítást.
Ez az akvárium már nem lesz újraragasztva, majd az új 400 l-es,
ami már diszkoszos lesz..
A 2. pontban írtakról mi a véleményed?

Petrophyllum

2018.07.11. 08:38
Gyakorlott nevelő

Kizárt dolog!
Már csak azért is, mivel nem fér be a két üvegfelület közzé!
Egyébként sem szeretik a szilikont!

2018.07.16. 12:16
Ikra

Arra gondoltak, hogy a ragasztásnál kitüremkedett kis dudort kezdik meg, és ezt gyengítik annyira, hogy egy vékonyabb
keresztmetszeten (és, vagy plusz egy esetleges ragasztási hibánál) már problémát jelenthet.
De valószínűbb, hogy ez is csak egy városi legenda..

2018.07.16. 19:25
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 22 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő