Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: 2018.09.26. 13:40

Hozzászólás a témához  [ 13 hozzászólás ] 
 Szűrés, de hogyan!? 
Szerző Üzenet
Gyakorlott nevelő

Tisztelt Kollégák!
Mivel nagyon döglött a fórum, talán azért mert nincs téma, segítséget szeretnék kérni egy projekthez! Hátha így aktivizálódnak a rejtett tagok!
Adott egy 1300 literes ( fölső) akvárium, elég nagy kapacitású szűrőkkel. Alatta található 2 db 120 literes, aminek külön szivacs szűrése van. Sajna a kis térfogat miatt, sűrűn kell vizet cserélnem benne, ami nem mindig megoldható. Ezt viszont a halak nem értékelik. Azt szeretném megoldani, hogy utólagos üvegfúrás nélkül, egy közös szűrőrendszerbe kötni az alsókat, valahogy levigyem a vizet a nagyból a kicsikbe, sorosan kötve, végén újra fel a nagy akvárium szűrőjébe de úgy, hogy biztonságos legyen, ne follyon túl, és ne szippantsa ki az utolsó akvárium vizét. Hogy bonyolultabb legyen, a felső akvárium vízszintje 10-12 cm-ert változik vízcsere idelyén.
Várom az ötleteléseket, rajzokat, posztokat. Ötleteket szabad lopni!
Minden megoldás érdekel!

2018.01.31. 16:59
Gyakorlott nevelő

Mi lenne ha feltennél egy kisebb fúrt tartályt az oldalára amit egy sima U alakú csővel összekötnél az akváriummal, máris adott a vízszint, de ha gebasz van lelevegősödik és nem ázik el minden. Esetleg egy úszókapcsolót lehetne beletenni ami adott szint alatt(ha fellevegősödne) letiltja a pumpát, hogy ne tolja ki az alsókból a vizet. Így hirtelen ötletnek elsőre :D

2018.01.31. 19:49
Profil Honlap
Gyakorlott nevelő

Az ötlet jó, csak!
Azt szeretném, hogy a fölső akváriumban történő vízcsere idelye alatt is megmaradjon az alsó akváriumok áramlása, szűrése. Ne levegősödjön fel, mert akkor nem indul el magától.
Csatolmány:
IMG.jpg
IMG.jpg [ 77.18 KiB | Megtekintve 479 alkalommal. ]

2018.02.01. 14:34
Gyakorlott nevelő

Azzal nem lehet gond, csak olyan magas tartályt kell csinálni ami ezt a szintváltozást még levegősödés nélkül elviseli.

2018.02.01. 23:53
Profil Honlap
Adminisztrátor

Dani ötlete jó, de sima 32-es PVC-csőből is lehet olyan túlfolyót csinálni, ami alapesetben a felszínről szív lefelé, vízcserekor megáll és feltöltéskor magától elindul újra. Morgóbácsi hagyományozott rám egy ilyet, ha megtalálom, lefotózom.

Üdv,
StoneAge

2018.02.03. 17:53
Profil Honlap
Gyakorlott nevelő

Az igazság az, hogy van ötletem, de vannak nálam tapasztaltabb kollégák is, és akár jól is jöhet egy-két friss ötlet. Meg egy kicsit megmozgatja a tagokat. Vagyis.....? Szóval én is egy külső csöves kifolyóra gondoltam.
Csatolmány:
2.jpg
2.jpg [ 321.05 KiB | Megtekintve 450 alkalommal. ]

Tehát kifolyik a víz, és az akin kivűl lévő csőbe megáll. Jobban mondva az oldalán fúrt lyukon lefolyik az alsóba. Abba rakok egy wc vízszint szabályzó úszó szelepet, ami nem engedi, hogy túlfollyon. Utána ismét agy simma átemelős cső. Itt akadtam el. egy megfelelő méretű vizszivattyú nyomja vissza a vizet a felső akváriumba. De! Ide kellene egy vizszint étzékelős elektromos kapcsoló, hogy ha leáll a rendszer, ne szívja le az összes vizet az utólsó akiból, vagy ha olyan magasra lógatom csak be, ha elfogy az utánpótlás, ne égjen le! Ti tudtok esetleg ilyet a kereskedelmi forgalomba, és megfizethető áron?
Csatolmány:
4.jpg
4.jpg [ 240.86 KiB | Megtekintve 450 alkalommal. ]

Netről másolva!

2018.02.05. 17:45
Gyakorlott nevelő

Replika elkészült. Működik, csak egy kicsit szörcsög.
Csatolmány:
20180207_075714A.jpg
20180207_075714A.jpg [ 343.17 KiB | Megtekintve 433 alkalommal. ]

2018.02.07. 12:09
Adminisztrátor

Gyepi!
Ha a szívó rész annyira lent van, akkor mi szabályozza az akvárium vízszintjét?
Vagy csak én nem tudom a fizikát?

Üdv,
StoneAge

2018.02.07. 22:47
Profil Honlap
Gyakorlott nevelő

Tudod Nándi, nálam a lustaság viszi előre a dolgokat!
Csatolmány:
Komplett.jpg
Komplett.jpg [ 198.06 KiB | Megtekintve 422 alkalommal. ]

Indul a vízcsere, és d.u. 14 órakor bekapcsol az 1-es időkapcsoló, ami az 1-es szivattyút indítja! Viszonylag vékony csövön folyik ki a víz, és ráadásul az ajtó szint fölé kell emelni a vizet. Fél óráig nyomja egy kis szivattyú a vizet. Ekkorra a csere víz 80%-a kiürül. A maradék 20%-nak pedig a gravitáció segít. Erre hagytam időt. Amikor a vízszint csökkenése eléri a szivattyú beáramlási magasságát, fellevegősödik a rendszer, és nem folyik tovább a víz. Ezen a csökkentett vízszinten üzemel az akvárium kb 3 órahosszát. A szűrés úgy lett kialakítva, hogy a vízszint csökkenés nem okoz leállást. A következő esemény 18 órakor következik be. A 3-as időkapcsoló indítja a 2-es szivattyút. Felszereltem egy szintérzékelőt az akváriumba. Ennek az úszója engedi, vagy nem engedi a csere víz feltöltését. Ugyan is, ha bármely oknál fogva nem ürült le az akvárium a kívánt szintre, és a normál vízszintre nyomja rá a plusz cserevizet, ázik az alattam lévő! Tehát ha az úszó lent van, engedélyezi, hogy felnyomja a cserevizet, és 8 percig megy a szivattyú. Ennek a mennyisége ki van mérve, hogy beleférjen az akváriumba. Víz fent, csere víz akvárium üres. 18.30-kor kap egy impulzust a 2-es időkapcsolótól az általad épített RO-MAN rendszer. Kiegészítettem egy mágnes szeleppel, ami áramszünet esetén zárt állapotú, azért, hogy ha csere víz készítés közben áramszünet van, megszűnésekor ne induljon el a víz! A beállított értéken készül a csere víz. Ppm100. Nyomja be egy hosszú, vékony csövön keresztül a csere vizes akváriumba. A hálózati nyomás 6,5 bár, nincs gond vele. A Ro-ból kifolyó ágban 1,1 bár van működés közben. Ebbe az ágba beszereltem egy állítható értékű nyomás érzékelőt. A csere víz akváriumban egy wc szelep gondoskodik a megfelelő vízszint elérésekor a leállításról. Ekkor lép működésbe a nyomásérzékelő, mert az elzárás következtében fellépő nyomás növekedés 1.3 bárnál lekapcsolja a mágnes szelepet, és leáll a víznyomás. Boldogság, nem ázik a szomszéd, én meg közben ráérek pénzt keresni! Ezt egészítem most ki az alsó akváriumok rendszerbe kötésével. Kissé bonyolultnak tűnik, de évek óta végzi a dolgát, és még soha nem felejtett el semmit megcsinálni. Nem úgy mint én korábban!!! Tehát úgy 10 centit esik a vízszint cserekor , és ezért ez alatt kell hogy legyen a kifolyó szintje, így nem levegősödig fel.

2018.02.08. 12:25
Gyakorlott nevelő

Szóval működik a rendszer, víz cserénél is fix. Építés közben egy probléma adódott. Az első, alsó fogadó akváriumba raktam egy wc úszó szelepet. Ennek sajnos, csak 2-3 mm-es furata van. Ez ennél a kis nyomásnál igen kevés vizet enged át. Úgy saccoltam, hogy max 40liter/ óra. Ezért hirtelen felindultságból neki estem egy 8-as fúróval, és újra kalibráltam. Tökéletesen műkszik, és kb 200-300 liter/ óra csorgást tesz lehetővé. Ez nekem éppen elégnek tűnik. Jó lenne, ha tudnátok adni tippet, hogy a visszanyomó szivattyúra milyen úszókapcsolót érdemes rakni.

2018.02.15. 15:50
Adminisztrátor

Szia Gyepi!

Ezt a szisztémát másolni lehetne. Mi a helyzet áramszünet esetén? Gyanítom, hogy semmi, csak a vízcsere ideje tolódik el, nem?
Mondjuk elemes, digitális időzítők esetén még az sem...

Üdv,
StoneAge

ui.: Százalékos arányban ezek nem túl nagy vízcserék. Mennyi hal van most a hány liternyi teljes rendszerben?

2018.02.22. 22:45
Profil Honlap
Gyakorlott nevelő

Szépen működik a rendszer. A két akvárium közötti átemelőt kicseréltem 50-esre, így a két akváriumban szinte azonos a vízszint. A szűk keresztmetszet az úszókapcsoló átfolyási keresztmetszete. Lehet, hogy ide veszek egy marhaitató úszószelepet, mert annak nagyobb a lyuka! A negyedik szivattyúval sikerült egyensúlyt elérnem. Most kb 300l/h teljesítménnyel mehet. A névleges teljesítménye 1000 liter, de mivel le kell győzni egy 1 méteres magasság különbséget, így pont jó!100 liter az aki, és két hal van benne! Majd csinálok róla egy rövid videót. Az áramszünet annyit okoz, hogy leáll a szivattyú, az úszó kapcsoló meg elzárja a vizet, ahogy emelkedik a vízszint az akváriumban! így nem folyik túl. Ha visszajön az áram, minden indul magától. Vízcserénél sem változik semmi, tökéletesen ugyan azon a vízszinttel üzemel tovább! És ez nem szakaszosan működik, hanem folyamatosan, vagyis egy szűrő rendszeren van a felső, és az alsó akvárium!

2018.02.23. 19:20
Gyakorlott nevelő

Szóval!
Az első videó demonstrálja, hogy vízcserénél, minimum szintnél mekkora az alsó akváriumok vízszintje.

Második videón a víz utját próbálom követni.

A harmadikon pedig a normál töltöttségű szintnél kialakult alsó szint látszik!

2018.02.27. 17:39
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 13 hozzászólás ]