Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: 2018.10.16. 03:21

Hozzászólás a témához  [ 171 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
 Robi diszkoszai 
Szerző Üzenet
Gyakorlott nevelő

StoneAge írta:
... tökmindegy, hogy a hónod aljáig ér-e fel a medence egy alacsony állványon (ami alá tényleg necces pakolni), vagy sámlira kell állnod, a lényeg úgyis az, hogy a 80 centi mély akváriumot sehogy sem tudod puszta kézzel takarítani. Én kb. 180 centi magas vagyok, mellé álltam valamelyik nap a 74 magasnak, ami az udvaron áll néhány téglán és raklapon (magyarul a mellemig sem ér az egész (a másik ugyanakkora akvárium alsó üvege neki van támasztva és az felér a peremig, tehát kb. 110 centi magasan van az akvárium széle) és úgy tudok max 30 centire benyúlni a frontüvegen túlra.

Jogos. Arról az apróságról ugyanis elfeledkeztem, hogy a hónalj-magasságom mellett megmérjem mondjuk a karom hosszát is. Feleségem szerint gibbon-kezem van :) Ez abban is megnyilvánul, hogy öltönyből mindig nyújtott fazont kell vennem, annyira hosszúak a karjaim. Így is csak 72 cm hónaljtól középső ujjig.

Másfelől már az 50x50-es aki átlója is ugye 70 cm. Egy 70X70 cm-s akváriumé pedig 99 cm. Ebből azt szűrtem le idáig, hogy sámli mindenképp kelleni fog. Tehát ez nem lesz szempont az akváriumszekrény magasságának megválasztásakor. Két szempontot fogok figyelembe venni:

1. Gyuszkas által ajánlott 60 literes hordó mindenképpen férjen be alá kényelmesen.
2. Optikailag mutasson jól a szobában.

Jelenleg az 50X55X105-ös aki egy 75 cm-s szekrényen áll, egy ennél magasabb és szélesebb akváriumhoz úgy tűnik nekem is, hogy ez lenne a minimum szekrény-magasság.

Amit az akvárium alapterületéről írtál, azt elméletileg abszolút értem. Gyakorlatilag még emésztgetem a dolgot, ugyanis a magas vízoszlop elég dekoratív tud lenni, ahogy elképzelem benne a valiznériákat, lótuszokat. Viszont egy 80X80-as akvárium átlója már 113 cm. Ez a probléma viszont akkor is felmerül, ha mondjuk Nándira hallgatva egy 100X60-as akit csináltatnék. Ennek is 116 cm az átlója. Ezt hogy lehet takarítani? Kérdem azokat -pl. Gyepi, Gyuszkas - akiknek ilyen magas akváriuma van.

Mindegy, agyalok, fontolgatok. Egy reális problémát máris felvetett Nándi, így az akváriumszekrény magasságon való spórolás (takarítás szempontjából) máris értelmetlennek tűnik. Remélem a többi adattal kapcsolatban is előbb-utóbb dűlőre jutok.

Az a tervem, hogy csinálok rajzot a szobáról, és variációkat a különféle méretekről. Lefotózom, felrakom ide, aztán együtt megvitatjuk. Csak lesz belőle valami.

Üdv: Robi

2016.02.24. 00:26
Gyakorlott nevelő

Nem igazán értem ezt a félelmet az akvárium hátsó elérhetőségével kapcsolatban. Úgy csináltok, mint ha a mutató ujjatok végével kellene nap, mint nap tisztára dörzsölni az akvárium túlsó, alsó sarkait! Én vettem egy durvaszivacsos akvárium tisztító, kb 50cm nyélhosszúságú műanyag takarítót, és azzal törölöm át az üveg felületeket belülről. Ha nem érem el csak a nyéllel, akkor meghosszabítom egy lépéssel. Vettem egy kétfokú fellépőt az akihoz, és ha matatok, akkor erről teszem. Az etetés megy felemelt kézzel is! A saját adotságaidat vedd figyelembe. Karhossz, rendelkezésre álló terület, honnan tudud majd gusztálni, mit raksz alá, és mennyi pénzed van az üveg vastagságra! Egyébként én erősen nézegetném az eladó, használt akváriumokat. Ki lehet fogni nagyon olcsó, de megfelelő akváriumokat. Ha számít a költségvetés akkor ebbe az irányba is érdemes gondolkodni.

2016.02.24. 13:40
Kishal

Nálam kicsit más a helyzet,mivel az akvárium minden oldalról megközelíthető, így mágnessel szoktam takarítani az üveget. Azonban a tető csak egy irányba nyílik, így én is csak egy oldalról tudok az akváriumba nyúlni. Viszont ez a magasság még épp elmegy, egy fellépőről pont elérem a túlsó oldalt. Persze ezt inkább vízcsere alkalmával célszerű megtenni,mert ha tele van az aki ennél a mutatványt még a hajam is vizes lesz. :)

2016.02.24. 21:45
Gyakorlott nevelő

Ja, végülis ez a probléma is megoldható.

Február 26-án este csináltam egy vízcserét. Mire befejeztem, ez a látvány fogadott:

Háttérben a Moha és Páfrány, kislányom épp azt nézte :-)

Még két kép az eladásra szánt pár tagjairól külön-külön is:

Csatolmány:
a hím.JPG
a hím.JPG [ 220.51 KiB | Megtekintve 1108 alkalommal. ]

Csatolmány:
a nőstény.JPG
a nőstény.JPG [ 238.85 KiB | Megtekintve 1108 alkalommal. ]

További dokumentáció az ivadékok fejlődésének függvényében várható. Ha befejeződik ez az időszak, visszakeményítem a vizet, mert a túloldalt nagy bunyózások vannak.

2016.02.28. 16:45
Gyakorlott nevelő

Legújabb fejlemények:

A hálón túli bunyó odáig fajult, hogy a royal hímet a két másik - épp ikrát őrző hím - két oldalról addig verte, hogy csupa seb lett és furán tartotta magát. Ezért sajnos kénytelen voltam még egy hálót berakni. Az eladásra szánt pár így középre került, kicsit összébb szorítottam így a háló túloldalán, jobb oldalt, a szándékom ellenére spontán ikrázó két másik párt. Bal oldalra átkerült az összevert royal (vagy inkább semi-royal) hím, a legkisebb teljesen vad nősténnyel, plusz a royal hím egy szem nálam maradt utódja (akinek a tesói Tominál vannak). Kicsit sajnálom, hogy eddig vártam, mert délutánra elég ijesztően nézett ki, a fejét félig felfelé tartotta. Megijedtem, hogy nem lesz-e komolyabb baja. Most este azonban már kicsit oldalazó-befeszítő mozgást produkált a curipera nőstény felé, olyat, mint amikor egymásnak udvarolnak, és a saját kölkét meg kezdi elűzni. Kaját elfogad. Azaz, remélhetőleg nagyobb baja nem lesz, de lehet, hogy a probléma ezzel nem oldódott meg, csat átpasszolódott a kiskölökre... Nagyon várom, hogy újra viszakeményíthessek, mert ez most elég zűrös állapot így.

Namost, ami az eladásra szánt párt illeti:
meglepődve vettem észre, hogy a kúpjukon egy csomó lárva verdes! Gyanús volt a dolog, mert még csak 48 órásak az ikráik, ilyen hamar nem kelhettek ki. Így is van, a kúp túloldalán ott vannak a szépen sötétedő ikrák. Kiderült, hogy a hím szorgalmasan átporszívózza a háló túloldalára ikrázott pártól a frissen kikelt lárvákat!!!

Eddig tehát két fontos dolog derült ki:
1. Valóban hím és nőstény a pár.
2. Az, hogy jó szülők lesznek, sejthető abból, hogy dajkaszülőként már most gondosan őrzik a másik pártól való, de sajátjuknak hitt ivadékokat.

A 3. dolog is sejthető abból, hogy 48 órásan ép, sötétedő ikráik vannak, tehát vélhetőleg termékenyek.

Kicsit aggódtam a dokumentáció hitelessége miatt. Elforgattam a kúpot, hogy láthatóak legyenek az ikrák, így az addig odahordott lárvák kerültek a fal felé. Fél perc múlva a nőstény az ikrák mellé áthordta az összeset :-) Most egyszerre láthatók az ikrák és az örökbefogadott lárvák. Mégsem lesz gond szerintem a dokumentációval, mert az ikrák így is megfigyelhetőek lesznek.

További fejleményekről beszámoló folytatólagosan. Újabb képek talán holnap.

2016.02.29. 00:22
Gyakorlott nevelő

Végülis lenulláztam a rendszert. Az történt ugyanis, hogy tegnap reggel mégsem hagyott nyugodni a dolog. Végtére is arra vagyok kíváncsi, hogy a saját ikráik hogy kelnek ki. Ezért úgy döntöttem, leszívom az áthordott örökbefogadott lárvákat. Ez már túl sok volt nekik: először ugye bepakoltam középre őket az aki bal széléről, aztán a kúp elforgatása, most meg ez. A péntek esti ikrázásból hétfő reggel volt kb. 200 ép ikra. Majdnem kelés ekőtt. De eme akció után megették végülis az ikrákat.

Erre úgy döntöttem, itt az ideje rendesebben nekivágni a dolognak:Lesikáltam mindent, hogy szebb fotókat csinálhassak. Csináltam tegnap egy 70%-os cserét, meg ma egy 90%-osat. Gyönyörűen pózoltak a halak, feszítettek rendesen, csináltam is képeket róluk. Ezzel az akcióval ugyan vesztettem kb. egy hetet, viszont rendesebben meg tudom csinálni a kísérletet, mert visszakerült bal oldalra az eladásra szánt pár, középre a 3 egyéb hal, és jobb oldalra a két másik pár. Így nem fognak átúszkálni egyik helyről a másikra a kicsik, mert a középen levők megennék őket. Azaz ellenőrzöttebb lesz a dolog. Nem sietek, gondoltam, hogy ennyi csesztetés után az ikrafalás benne lesz a pakliban. Már azon csodálkoztam, hogy csak ilyen sokára ették meg az ikrákat. De nem bánkódok, azt gondolom, ennyit megér a dolog, hogy ellenőrzöttebb körülmények között, és tisztességesebb fotókkal tudjak dokumentálni.

A halak mindenesetre most jobb színeket mutatnak, és nagyon rezegnek: ez azt jelenti, hogy a friss víz ellenállhatatlan ikrázási ingert váltott ki belőlük.

A szövegelés gyorsabban megy, a képek valószínűleg pénteken kerülnek fel.

2016.03.01. 23:47
Gyakorlott nevelő

Március 4-én pénteken délben újra leikrázott az eladásra szánt pár. Március 7-én, hétfő reggel kb. 45 kikelt lárva verdesett a kúpon, akiket azóta többször is oda-vissza költöztetgettek a kúp egyik oldaláról a másikra. :) Hála Istennek nem fogytak el a lárvák a sok költöztetés közepette :)

2016.03.07. 23:22
Gyakorlott nevelő

Márc. 9 szerda este: még mindig kb. 40 lárva verdes a kúpon, egyre nagyobbak. Szerintem holnapra talán már elúsznak.

Kérdés: elúszás után mi az a lehető legkorábbi időtartam, amikor el lehet választani az ivadékot és teljesen továbbnevelhető sórákkal a szülők nélkül is? Ugyanis én csak eddig a minimális időtartamig akarom őket a szülőkön hagyni, utána elbontom a válaszfalakat, és visszakeményítem a vizet. Csak abból a szempontból és addig érdekel a dolog, hogy úgy tudjam meghirdetni a párt, mint ivadéknevelésre alkalmasakat. Aztán a kicsikből kaja lesz... :(

2016.03.10. 01:10
Gyakorlott nevelő

Én a múlt héten 6 napos korukban vettem el őket, és simán átáltak csak sórákra. A tegnap felrakott videón láthatók. Elképzelhető az ennél korábbi leválasztás is, de mittudomén!

2016.03.10. 12:23
Gyakorlott nevelő

Kösz. Ennek alapján úgy veszem, hogy a 6.napig lefolytatott dokumentáció elfogadható bizonyítéknek minősül a halak ivadéknevelő képességéről.

Ma reggel, márc. 10. csütörtökön, kelés utáni 3. reggelen az ivadékok egy része elkezdett elúszni. A szülők persze folyton visszaköpdösnék őket a kúpra, de úgy néz ki, hogy előbb-utóbb győz a túlerő :)

Az a tervem, hogy a képeket utólag szúrom be a hsz-okba, amint kicsit több időm lesz.

Dilemmám, hogy mit csináljak, mert mostanra bealgásodott az üvegük. Vagy gyenge minőségűek lesznek a képek, de zavartalan az ivadéknevelés, vagy szép tisztára csutakolom az üveget, csak hogy jobbak legyenek a fotók, de a csesztetéstől esetleg megeszik a kölyköket. Nem tudom mitévő legyek.

2016.03.10. 12:38
Gyakorlott nevelő

Feleslegesen ne piszkáld őket, elhisszük neked a dolgokat. Majd leválasztás után fényképezel!

2016.03.10. 13:26
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 171 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 5, 6, 7, 8, 9