Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: 2018.10.18. 21:44

Hozzászólás a témához  [ 50 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3  Következő
 Az egymedencés két balga "belga" 
Szerző Üzenet
Adminisztrátor

Sziasztok!

Kezdésnek mindjárt megköszönném Spinkler jó szavait, természetesen elkel a dicséret a háznál. :)

Ritamaci - Az ág emlékezetem szerint egy kidőlt tölgyfáról származik, amit szárazon szedtünk és az akváriumban ázott kb. három hetet, míg otthon voltunk. Mire visszaértünk, kicsit penészes lett, de a páncélos harcsák kb. egy nap alatt tisztára legelték az egészet. Még a legkisebb diszkosz is rájárt.

Csináltunk egy kukacos ládát, az alapanyagot hozzá a kertben lévő komposztról szedtük össze, ami ugyan nem annyira "bio", mint anno a sajátom volt, de a célnak tökéletesen meg fog felelni. Ma indult a tenyészet, reményeim szerint 2-3 hét múlva már lehet egyet szüretelni.

Ami viszont még ennél is jobb, az a házi vízibolha tenyészet, amit tegnap dobtunk össze némi háztáji hulladékból (természetesen munkaidőn kívül. - Aha...). Nem messze tőlünk van egy kis erdő, a kis erdőben egy kicsi időszakos vízállás (ami mára eléggé ki is száradt, pár nap és nem lesz sehol, hacsak nem jön egy rendes eső), a vízállásban pedig eddig leginkább szúnyoglárvát szoktunk gyűjteni. A múltkor viszont a vödör aljában eléggé sok bolha maradt, amit kiöntöttünk egy malteres ládába az udvaron, ami már ezer éve kint áll és a benne lévő építési törmelék tetején megállt az esővíz. Ebbe a 'pocsolyába' dobtam egy marék félszáraz, levágott füvet, beleborítottam a kb. 50 bolhát és néhány nappal később örömmel konstatáltam, hogy szépen elszaporodtak a kis dögök.
Ezen felbuzdulva ütöttük össze az alábbi képeken illusztrált lépésekben azt a kb. 150-180 liter vizet tartalmazó medencét, amibe a mai feltehetően egy darabig utolsó- begyűjtő utunkon szedett bolhát telepítettük. Ciszternában tárolt esővizet használunk, benne két rendesebb marék széna, néhány száz bolha és pár szúnyoglárva. Amikor a kukacos láda berendezésével végeztünk, még a komposzttal jól összekent kezemet is belemostam, úgyhogy tápanyaghiány a kezdetekben nem lesz. Később az élesztős etetéssel is meg fogunk próbálkozni.

És akkor a képek...

Üdv,
StoneAge

Csatolmányok:
WP_001622.jpg
WP_001622.jpg [ 176.72 KiB | Megtekintve 1016 alkalommal. ]
WP_001623.jpg
WP_001623.jpg [ 229.83 KiB | Megtekintve 1016 alkalommal. ]
WP_001624.jpg
WP_001624.jpg [ 1.08 MiB | Megtekintve 1016 alkalommal. ]
WP_001625.jpg
WP_001625.jpg [ 147.76 KiB | Megtekintve 1016 alkalommal. ]
WP_001626.jpg
WP_001626.jpg [ 196.93 KiB | Megtekintve 1016 alkalommal. ]

2013.06.09. 17:24
Profil Honlap
Növendék

Hát skacok minden tiszteletem! Remélem sok honfitársunknak adtok sok sok kedvet a hasonlókhoz.

Képeket külön köszönjük.

Lac.

2013.06.09. 18:19
Adminisztrátor

Hát ahogy látom ti kint mindent meg fogtok teremteni ahhoz, hogy a halak a lehető legjobbat kapják. A következő lépés szemeim előtt lebeg mikor beszereztek pár tehenet, hogy friss marhaszív legyen a halaknak :D

2013.06.10. 10:54
Profil Honlap
Ivadék

Héj!Nem maci!Max MUCI 8-) Az ágat azért kérdezem mert én annyi szépet látok,de mindig attól félek,hogy mi van ha mérgező.Amúgy mért pont ezt a színt választottátok?Messze jár az izlésedtől ;)

2013.06.10. 15:09
Adminisztrátor

Jól van, Muci. Az ágaktól meg nem kell félni. Ami természetes erdőben van és nem fenyő, az a legtöbb esetben használható. Hirtelen nem is jut eszembe semmi, ami hazai és a fája kimondottan mérgező lenne...

Miért ezt a színt választottuk? Hááááát... A helyzet az, hogy vannak a srácnak olyan San Merah ifjoncai, hogy szerintem telepisilnéd a látványuktól a szűrőakváriumot, de valahogy nekem már kicsit pirosundorom van. Ellenben igazán szép és tiszta vérű kék halat manapság nagyon nehéz találni, pláne olyat, aminek annyira szép piros szeme van, mint ezeknek és mentesek egyrészt mindenféle testi hibától, másrészt bizonyos, mára nagy divattá lett tenyésztői buzériáktól, mint a túl magas test vagy a túl magas úszók, stb.
Egyébként lehet, hogy messze jár ez a szín az ízlésemtől, de egy rendesebb csapat vad hal messze jár a lehetőségeinktől, ezért esett rájuk a választás. Ezek szépek, kékek, esznek, nőnek, de nincs több eszük, mint egy repedt kőnek. (Csak hogy ne 'szőke nőnek' legyen a vége. :D :P)

Szépen, ügyesen fel lesznek nevelve, Morgó hazaviszi őket, ha eljön az ideje, én meg majd csinálok megint olyasmit, ami nekem való.

Üdv,
StoneAge

2013.06.10. 21:50
Profil Honlap
Ivadék

Ha nem hozol nekem San Merah-t akkor meg fojtalak!Minek izgatod itten a fantáziámat?Ki elégítetlen nő,élet veszélyes 8-)

2013.06.13. 14:30
Adminisztrátor

Muci!
Ha úgy alakul, hogy esetleg tudnánk hozni, akkor hozunk. Ha nem alakul úgy... akkor majd jól elkerülöm a kapudat. :)

Amúgy meg csak az van, hogy dolgozunk, néha halat etetünk meg vizet cserélünk, alkalmanként csinálok egy vacak videót a halakról, aztán megy minden a megszokott kerékvágásban. A nyolc halból 7 nagyon jó, egy még mindig pilledezik. Nem eszik, nem nő, de betegnek sem látszik, még az írisze sem sötét. Kap két-három nap meleg fürdőt a karantén akváriumban, aztán ha megjön az étvágya, akkor tuningolunk rajta kicsit. Ha meg nem, akkor vissza a nagyba és lesz, ami lesz. Majd eldönti.

Addig is ez:

Üdv,
StoneAge

2013.06.23. 13:19
Profil Honlap
Gyakorlott nevelő

Szépek ezek, na. Ha mű halak, ha nem. :mrgreen:

2013.06.26. 21:08
Profil Honlap
Adminisztrátor

Köszi, Shrek!
Az a helyzet, hogy szerény fejszámolásom szerint kb. havi 15-20 munkaórát kellene rááldozni pluszban a halakra ahhoz, hogy kb. hozzák azt a szintet, ami elvileg a génjeikben rejlik, de sajnos ezt a luxust most nem engedhetjük meg magunknak...
Ez persze nem jelenti azt, hogy ne lenne heti 3 feles vízcsere a bruttó kb. 540 liter vízen a 8 diszkoszra, 8 coryra és egy ancira, de azért az a marhaszíves mix meg az artémia ezekben a mennyiségekben terheli is a vizet rendesen. A lényeg az, hogy így halat tartani lehet, de ha a minél nagyobb méretre történő felnevelés a cél, akkor azt nem így kell. Ez hobbi-haltartás, nem több. Igaz, eredetileg is ezt terveztük, ahhoz képest pedig egyáltalán nem is állunk rosszul. Szerintem az elmúlt 5 hétben a 3-4 legnagyobb hal legalább 3 centit nőtt, ami nem rossz. Próbálok keresni előtte-utána képeket, de azt sem ma.

Üdv,
StoneAge

ui.: A bolhás medence nagyon szépen bevált, folyamatos az ellátás abból is és szúnyoglárvából is. Kétnaponta 1-1 rendes merítés, szűrő off, aztán van kb. egy órájuk. Elég is, szűrő on.

2013.06.27. 00:52
Profil Honlap
Adminisztrátor

Ahogy korábban ígértem, íme nyolc vacak kép a halainkról. Frissek.:

Üdv,
StoneAge

Csatolmányok:
WP_001734.jpg
WP_001734.jpg [ 167.05 KiB | Megtekintve 863 alkalommal. ]
WP_001729.jpg
WP_001729.jpg [ 159.22 KiB | Megtekintve 863 alkalommal. ]
WP_001728.jpg
WP_001728.jpg [ 180.23 KiB | Megtekintve 863 alkalommal. ]
WP_001727.jpg
WP_001727.jpg [ 161.58 KiB | Megtekintve 863 alkalommal. ]
WP_001726.jpg
WP_001726.jpg [ 164.21 KiB | Megtekintve 863 alkalommal. ]
WP_001724.jpg
WP_001724.jpg [ 156.17 KiB | Megtekintve 863 alkalommal. ]
WP_001722.jpg
WP_001722.jpg [ 146.23 KiB | Megtekintve 863 alkalommal. ]
WP_001721.jpg
WP_001721.jpg [ 144.83 KiB | Megtekintve 863 alkalommal. ]

2013.07.07. 19:53
Profil Honlap
Növendék

HEllo!

Nekem bejönnek.Főleg a fejük.Bár ez egyéni..
Azért annyit tehetnél hogy kicsit bővebben írsz.Pl mekkorák,etetés,mivel stb.

Már csak hogy 2 év mulva legyen viszonyítás.

Köszi.

LAc.

2013.07.08. 12:32
Ivadék

Hiányolom a másik balgáról a képeke :cry:

2013.07.13. 15:34
Adminisztrátor

Rita írta:
Hiányolom a másik balgáról a képeke :cry:

Milyen másik balgáról, Muci?

SA

2013.07.13. 20:57
Profil Honlap
Ivadék

Rólad te dinnye :mrgreen:

2013.07.15. 19:25
Adminisztrátor

Mintha kicsit elszaladt volna az idő... Sajnos ez van. Dolgozunk, na. Sokat. Csórikám halak meg szagolják a dolog büdösebbik végét. De nem szaladok rögtön a dolgok elé, vegyünk csak szépen sorjában mindent. (Képek is lesznek, de nem ma, ahhoz már túl késő van és még a telefonomon vannak.)
Tehát:
Az utolsó képek, amik fentebb is szerepelnek, nem sokkal a kéthetes nyári szünetünk előtt készültek. Július tizen-valahányadikán elléptünk haza, előtte az akvárium kapott egy nagy vízcserét, a világítás egy időkapcsolót, a halak pedig egy Sera automata etetőt, megrakva granu kajával. Mi pedig feltankoltunk reménnyel, hogy két hét után még élő halakat látunk viszont.
Ez így is lett. A nyolc halból mondjuk ötnek meglátszott a kondiján a kajahiány, a nagyobbak növekedési üteme is alábbhagyott, de mind élt. A kis csoffadt mondjuk már alig, de úgy voltunk vele, hogy ha tényleg úgy áll, akkor kidobjuk. Úgy állt. Aztán nem sokkal utána egy másik is. Azért sem volt kár, leginkább csak azért a 25€-ért, amibe került.
Lényeg a lényeg, maradt hat, eléggé jópofa halunk. 3 nagy, két közepes és egy kicsi, de peckes példány. Nálunk viszont beindult a daráló munkailag, ami nem adom írásba, hogy mennyi elfoglaltsággal járt napi, illetve heti szinten, de elhihetitek, hogy ha én nem foglalkozom a halakkal, akkor ott nagy a baj. Legyen az elég, hogy tegnapelőtt sikerült először vizet cserélni nagyon hosszú idő után. Az artémiánk elfogyott, a Morgó-féle fagyi mixet csak ímmel-ámmal eszegetik, a szúnyogos medencénk berohadt, a táptól pedig egy életre megundorodtak, azt már szinte kizárólag csak a cory-k és a kb. két hete, hirtelen felindulásból, a csigák ellen beszerzett Botiák kedvéért hajigálok az akváriumba. Tehát a diszkoszok eléggé válogatósak lettek. Már amelyik eszik, ugyanis a legújabb fejlemény az, hogy a hat halból hármat utolért a Kapinya effektus*.
Egyet-kettőt közülük láttam is fehéret szarni, ergo a baj kéznél van. Kezelés gyanánt felállítottunk egy 40-50 liter körüli kis kórházat, valamint beszereztünk a helyi diszhalboltos cimbora ajánlásával egy adag Flagellex nevű gyógyszert. A hatóanyaga Dimnetridazol, 180mg/ml-es oldatban. 100ml, 16.69€. Szinte ingyen van. :?
Most már csak meg kell várni, hogy egy picit beálljon a kis akvárium vize, aztán holnap mehet is bele a három hal és a gyógyszer. Állítólag a hatóanyag valami erősen savas lötyiben van oldva, így oda kell figyelni a vízre, ráadásul a szűrőt is keményen hazavágja, ezért nem állunk neki a nagy akváriumot gyógyszerezni. A gondok okozóját teljesen kiirtani nem tudnánk, a cél inkább az, hogy a három nemevőt egy kicsit gatyába rázzuk. A jelenlegi terv az, hogy ezt az állományt Morgó hazaviszi, csinál nekik egy külön medencét, ide pedig az október végén megrendezésre kerülő, hollandiai kiállításról hozunk valamit.

Most viszont aludnom kell. Egy alkalmas pillanatban letöltöm a képeket a telefonomról, átméretezem, aztán teszem őket felfelé. Csak naggassatok kicsit. :)

Üdv,
StoneAge

*A történet szerint Kapinya Pali, az egykori parasztgyerek valami rossz fát tett a tűzre. Ez az esemény nem ment ritkaság számba, ám ezúttal valami komolyabb rémtettet vihetett véghez, mert az anyja a vastagnyelű seprűvel hajkurászta körbe az udvaron, ami elől Pali a körtefa magasában keresett menedéket. Az anyja hiába szidta-hordta, hogy azonnal jöjjön le, ő csak nem jött le. Aztán hívta az anyja szép szóval. Ez sem segített. Palink erőst duzzogva kuporgott a fa tetején és onnan 'fenyegette' édesanyját: -Meglássa kend, jól kiszúrok én magával! Estig le nem jövök és egy falatot se' eszek!

2013.09.12. 00:40
Profil Honlap
Adminisztrátor

Sziasztok!

Az van, hogy ma reggel megnéztem a képeket a telefonomon (amikre a fenti hozzászólásban utaltam kb. két hónappal ezelőtt), aztán miután láttam, hogy lényegében pontosan ugyanolyanok, mint a már fent lévők, inkább nem álltam neki vacakolni velük.
A történet a kékekkel nagyjából annyi, hogy a Flagellex-es kúra annyira sikerült jól, hogy a szeptember végén megkezdett, kéthetes szabadságra hazaindulva már csak 5db hal jött velünk és ért oda egészben Morgóbácsihoz. Otthon kaptak egy rendes kálium-permanganátos merítést, majd egy steril akváriumban még egy, komolyabb kört a hexamita elleni gyógyszerből, ami úgy tűnik, hogy elég jó hatásfokkal működött, ugyanis azóta az öt hal elég szépen muzsikál Morgó régebbi Blue Diamondjaival egyetemben. A lényeg tehát a kékekkel kb. az, hogy a Wayne Ng-féle vérvonal beszerezve, akklimatizálva, most növekednek, aztán majd meglátjuk, hogy jövő ilyenkor milyen formát fognak hozni. Természetesen nem a vérvonal hibája elsősorban, hanem a hollandiai körülmények okozhatták azt, hogy ezeknél a kékeknél nyűgösebb, nyafkább, mondjuk azt, hogy problémásabb halat még nem sikerült tartanom-nunk.

Azaz... Talán majd most, hogy tegnap este óta van kettő darab Albino Goldenünk, majdnem egyenesen Tony Tan-től. De mielőtt nagyon előre szaladnék, egy kis sztorizás.:
Tehát volt az a hollandiai kiállítás, amiről korábban beszámoltam és ahol meglehetősen sok érdekes emberrel hozott össze bennünket a sors (na meg az előzetes szervezés). Ezen figurák egyike volt Jason, az ifjabbik Wu. Az idősebbik Wu és Tony Tan gyerekkori cimborák és ez a jó kapcsolat -legnagyobb szerencsénkre- a mai napig megmaradt. De nem csak a cimboraságról szól itt a történet, ugyanis az ifjabbik Wu (elképesztő egy figura, főállásban egy webdizájner cég marketingese) Tony Tan kereskedelmi képviselője a BeNeLux államokban, azaz a környékünkön eladott minden Tony Tan hal az ő kezén megy keresztül.
A kiállításon nézelődve minket is megdöbbentett az a minőségbeli különbség, ami a Tony Tan halak és az összes többi, eladásra kínált hal között volt megfigyelhető, de tegnap este alkalmunk nyílt még tüzetesebben megvizsgálni azt az állományt, amit Jason a 'különösen hibbant' privát vevőinek tartogat a lakásán. Szóval, a helyzet az, hogy nincs rosszabb hal, nincs közepes hal, csak nagyon jó és döbbenetesen jó halak vannak. Jason azt mondja, hogy az általunk megvásárolt halak közül pontosan ugyanakkora eséllyel kerülhet ki majdani bajnok jószág, mint azok közül, amiket Tony nevelget magának odahaza. Mondjuk ez a potenciál az árakban is megmutatkozik. Otthon nem nagyon ismerek olyan embert, aki 6 centis halért 35€-t fizetne, márpedig az volt a legolcsóbb hal, amit tegnap sikerült beszerezni.

Amit a halakról és a felnevelésük eddigi körülményeiről tudni kell és érdemes:
Tony Tan nem nevel halat mesterségesen, nem vacakol parazitamentesítéssel, nem gyógyszerez különösebben és nem etet erős színfokozóval (csak ami a gyári száraz tápban előfordul), hormonról és hasonló szörnyűségekről pedig hallani sem akar. Marhaszívvel intenzíven csak azokat a halakat eteti, amelyeken naponta legalább egy alkalommal 100% vizet cserél, másoknál csak elenyésző mennyiséget. Az albínó, a sárga-fehér és a hasonló (nekem hypós) halak ivadékait nevelőszülőkre pakolja rá, így az egyébként genetikailag meglehetősen gyenge ellenálló képességű, szépre nagyon nehezen felnevelhető halak kicsit jobb eséllyel indulnak, mintha a saját szüleikkel próbálnák őket felneveltetni. Az albínók különösen érzékenyek mindenre, Jason azt mondja, hogy még az ő saját, Tony által kimondottak kiállításra nevelt példányai sem egészen olyan kiállásúak, amilyet eredetileg elképzeltek maguknak. (Na, többek között ezért is tartom fisti-fosti diszkóflipper nyekenyókának az ilyen színváltozatokat, ezek szerint nem minden alap nélkül. - SA)

A Jason saját akváriumába bekerülő halak csak heti 1-2 alkalommal kapnak marhaszívet, akkor is csak este, a nagy vízcsere előtt. Ennek ellenére azok a halak, amiket három hete a kiállításon láttunk, mára legalább másfél centivel nagyobbak és nagyon sokat színesedtek is. Elsősorban jó minőségű fagyi artémiát, száraz tápot, valamint tengeri hal, rák és kagyló keverékéből álló fagyi mixet kapnak és semmi jelét nem mutatják annak, hogy ez ne lenne elég a fejlődésükhöz.

És akkor a bevásárló listánk, ami csak AAA minőségű halakból áll:

4db Super Eruption
4db Leopard
4db Galaxy Türkiz
2db Albino Golden (csak mert Morgónak annyira tetszettek, bár Jason inkább lebeszélni próbálta róluk).

Fotókat a frissen az akváriumba került halakról nem csináltam még, azzal várok 1-2 napot, hogy teljesen helyre álljon a lelki nyugalmuk a költözés után, bár az is igaz, hogy az a zabálás, amit ma reggel óta elővezettek arra enged következtetni, hogy komoly megrázkódtatás nem érte őket.
Hiánypótlónak most itt van három kép a tegnap esti akcióról:

Csatolmány:
WP_001947.jpg
WP_001947.jpg [ 183.41 KiB | Megtekintve 724 alkalommal. ]

Csatolmány:
WP_001946.jpg
WP_001946.jpg [ 179.05 KiB | Megtekintve 724 alkalommal. ]

Csatolmány:
WP_001944.jpg
WP_001944.jpg [ 174.34 KiB | Megtekintve 724 alkalommal. ]

Üdv,
StoneAge

2013.11.16. 13:06
Profil Honlap
Adminisztrátor

Mint ígértem:
Csatolmány:
DSCF4530.JPG
DSCF4530.JPG [ 108.77 KiB | Megtekintve 661 alkalommal. ]

Csatolmány:
DSCF4501.JPG
DSCF4501.JPG [ 103.9 KiB | Megtekintve 661 alkalommal. ]

Csatolmány:
DSCF4454.JPG
DSCF4454.JPG [ 955.72 KiB | Megtekintve 661 alkalommal. ]

Csatolmány:
DSCF4451.JPG
DSCF4451.JPG [ 892.55 KiB | Megtekintve 661 alkalommal. ]

Csatolmány:
A DSCF4528.JPG csatolmány már nem érhető el.

Csatolmány:
DSCF4541.JPG
DSCF4541.JPG [ 106.59 KiB | Megtekintve 661 alkalommal. ]

Csatolmány:
DSCF4549.JPG
DSCF4549.JPG [ 113.54 KiB | Megtekintve 661 alkalommal. ]

Üdv,
StoneAge

Csatolmányok:
DSCF4528.JPG
DSCF4528.JPG [ 102.48 KiB | Megtekintve 661 alkalommal. ]

2013.11.21. 23:48
Profil Honlap
Gyakorlott nevelő

"Elég" jól néznek ki. ;)

2013.11.22. 00:59
Profil Honlap
Gyakorlott nevelő

Szia Nándi!

Hol lehet ilyen ültetőedényt kapni - amelyikben az a fű-alakú növény van, és cserép színű - mert én állandóan csak csicsás fatörzs - szerűeket látok a díszhalboltokban, de nekem egy ilyen tetszene, meg olyan, amelyik hasonlóan ilyen cserépből van, csak mondjuk keskenyebb, és hosszúkásabb:

Csatolmány:
ültetőedény.jpg
ültetőedény.jpg [ 163.66 KiB | Megtekintve 651 alkalommal. ]

De ha valaki más tud ilyet, annak is örülnék, elsősorban Budapest vonzáskörzetében. Vagy ha van neki és el tudnánk boltolni valahogy.

Üdv: Robi

2013.11.22. 09:03
Adminisztrátor

Szia Robi!

Nézd csak meg jól az akváriumban lévő két cserépedényt!
Nézed? Jó. Akkor most szuggeráld a következő szavakat:
Flex.
Üveg.
Sziló.
Ha nagyjából megvan, akkor autó és irány a Sint-Joris (Winge) kereszteződésnél lévő Brico áruház.
Bár hagyományos, 22centis virágcserepet szerintem otthon is kapsz. ;)

Üdv,
StoneAge

ui.: Tapasztalt akvarista pedig külföldre sem megy üvegvágó nélkül.

2013.11.22. 09:52
Profil Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 50 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3  Következő