Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: 2018.10.16. 02:02

Hozzászólás a témához  [ 20 hozzászólás ] 
 Véleményt és segítséget kérek 
Szerző Üzenet

Sziasztok

A halakkal minden rendben viszont a növények nem valami szépek, talaj csere óta van pár növény amin látható a javulás de néhány növény még mindig rémesen néz ki. Helyükre milyen növényt vegyek?

Akvárium:
450l

Vízhőmérséklet: 28-29°C
pH: 7,1

Szűrés:
1x Eheim Professionel II
1050l/óra
1x JBL CristalProfi e901 greenline
900l/óra

A világítás:
1x Sera Brilliant Daylight 36W 6.000K 3250 Lumen
1x Sera Plant Color 36W 4.900K 1400 Lumen

Légpumpa:
Eheim Air 400L/H

Halak:
20x Vörös neonhal
20x Fekete neonhal
5x Indiai Üvegharcsa
2x Díszes boszorkányharcsa
3x Ezüst Fonalalgázó
9x Diszkoszhal

Növények:
1x Amazonasi kardfű
1x Bolbitis heudelotii
3x Cladophora Aegagropila (gömbmoha)
3x Pálma Anubias Nana Bonsai növénnyel
2x Mayaca fluviatilis emers
1x Hygrophila pinnatifida
1x Limnophila sessiliflora
1x Anubias barteri
1x Juncus repens
1x Cryptocoryne parva

Dekoráció:
7x Mongrove fa

2016.01.21. 23:55
Gyakorlott nevelő

Szuper a videó! Szép az akvárium.
El kell döntened, hogy ilyen szép akváriumot akarsz, növényekkel, vagy szép akváriumot diszkoszokkal. Sokan próbálták mát a kettőt egyszerre, de csak sok munkával, technikával, és akkor is csak kis ideig sikerült. De azért próbálkozni lehet! Egészségeseknek tünnek a diszkoszok. De! Sok a kavics! Azok a kövek miből vannak? Oldódik belőle valami a vízbe? Vagy az is mangrove? A két külső szűrő össztérfogata 10 liter. Egy ekkora akinak alsó hangon kellene 25 liter, de inkább 50. A vízről többet kellene tudni. Nk, ppm, nitrát, nitrit, Co, stb. Vízcserék gyakorisága, adatai? A sok feltett kérdésből érezhető, hogy ez egy nagyon rögös út! Nem biztos, hogy ezen kell elindulnod. De ha igen, olvass sokat az előzményekből, és sok gondot takarítassz meg magadnak!

2016.01.22. 13:56

Tudom hogy a halak és a növények együtt nagy kihívás, én csak azt szeretnem elérni hogy ne kelljen ujra es ujra növényeket venni, eddigi tapasztalatok alapján rájöttem hogy tapozás nélkül es rossz világítással kivitelezhetetlen, ezért cseréltem új csöveket, az egyik cső speciális a növényeknek. Vizet sűrűn cserélek, hetente 2 szer 40% amióta átépítés volt nem cseréltem még. Tesztet csak ritkán csinálok, mindig megfelő értékeket hoz ki, hiszem hogy jó minőségű ez az osztrák csapvíz amit kapnak. Kövek nincsenek benne csak mangrove fa, a fehér homok tisztító hatású, én látom is a különbséget a régi talaj között.
Ha van valakinek véleménye hogyan tehetném szebbé és jobbá az akváriumot ne tartsa magába.
Nitrate (NO3) 10mg/L
Nitrite (NO2) 0mg/L
Total Hardness (GH) >14d
Carbonate Hardness (KH) 8d
pH-value 7,2
Chlorine 0mg/l
Carbon dioxide (CO2) 15mg/L

2016.01.22. 15:14
Növendék

Szia valószínűleg a növényeidnek is sokk az a 14-es keménység és a 7.2ph nekik is inkább lágy víz kéne,http://akvakertesz.hu/ ezen az oldalon néz szét növényekben ők vannak otthon.

2016.01.22. 15:40
Adminisztrátor

Bár a növények gondját így ránézésre nem tudom megállapítani, de nekem az a gyanúm, hogy a gyökereken keresztül nem jutnak elég tápanyaghoz. Sem a fehér homok, sem pedig az a bazaltzúzalék nem tartalmaz semmi olyat, aminek a növények örülhetnének. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a zúzott bazalt a zúzott márvánnyal és hasonlókkal egyetemben a két legrettenetesebb talajfajta, mert nincs benne tápanyag, a corydorasok és hasonló talajlakók száját szana-széjjel vágja, és ami a legrosszabb: a létező legjobb kajamaradék- és halkakacsapda. A fehér homokkal kombinálva természetesen jelentős esztétikai értékkel bír, de ezen túl több előnyét nem látom.
Egyébként én egyáltalán nem látom kizártnak azt, hogy némi türelemmel és minimál technológia alkalmazásával ne lehetne egy szép növényes-diszkoszos medencét csinálni. Szerintem a klasszikus értelemben vett növényes medencék és a gazzal szép sűrűn benőtt medencék között a lényegi különbség az, hogy míg az előbbinél a sok fény, szuper talaj, CO2, áramlás, stb. mágiák bevetésével szinte természetellenes növekedési ütemet bírnak a zöldségből kicsiholni, addig az utóbbinál inkább az idő hozza meg a gyümölcsét.

Egyébként sem a 14-es összkeménységet, sem pedig az enyhén lúgos pH-t nem tartom különösebben nagy ellenségnek növényileg. A fentebb felsorolt fajok közöl nagyon sokat tartottam én is sima csapvízben és nálam a növényeket inkább irtani kellett, mintsem pótolni.
Tudom, hogy elképesztő nyűg egy ekkora akváriumot újra berendezni, de ha mindenképpen a sok és egészséges növény a cél, akkor javaslok egy nekik megfelelő talajt (a kontrasztos dizájnt mellőzve), ami lehet egy altalaj és egy felső takaró réteg kombinációja. A vízminőség miatt annyira nem aggódnék. Ha a halaknak ez a víz megfelel, akkor csak azt kell kitotózni, hogy hogyan tudod magát az akváriumot annyira tisztán tartani, hogy a körülmények mindenkinek megfeleljenek, a többi meg leginkább a szerencsén múlik.

Üdv,
StoneAge

2016.01.23. 10:50
Profil Honlap
Ikra

Sziasztok.
Kis segítségre lenne szükségem világítás terén.
Szerintetek egy ilyen paraméterekkel rendelkező led világítás /57,6W 8640lm 6000k 2 soros led. / elég egy 55 mély akvárium megvilágítására,Pár növénykével...

2016.11.30. 20:30
Növendék

Szia.Nekem 480 literes felett ami 50cm magas 22w 2070lm egysoros led van ami körübelül 80%on megy az Anubiasok tökéletesen fejlődnek régebbi akváriumomban növényes fény cső is volt amellett sem fejlődtek jobban.

2016.12.01. 21:08
Ikra

ezek szerint még sok is...

2016.12.01. 23:15
Ikra

Sziasztok.Erről kinek van véleménye? ki használ,vagy bármi...
http://www.kephost.com/images/2016/12/05/20161205_185119.jpg

2016.12.05. 21:57
Adminisztrátor

Hehe... :dance: Ezt konkrétan én építettem és szerintem Moles tagtárs ozmója.
Használjuk, igen. Jó cucc, a halak is szeretik, de az az igazság, hogy ha nem olyan helyen laksz, ahol a víz rettenetes és nem olyan halat tartasz, ami nagyon lágy vízből származik eleve, akkor nincs rá feltétlenül szükség.

Üdv,
StoneAge

2016.12.06. 01:46
Profil Honlap
Ikra

Hát hogy ki építette....az asszony munkatársától kaptam..az ő neve Csaba..és van neki még kettő. Tengeri akvája volt.7.6 os nálunk a víz.Elvannak benne a halak,de ha azt szeretném,hogy az ikrák kikeljenek,akkor kellene a lágyabb víz,nem?

2016.12.06. 06:48
Adminisztrátor

Szia!
Akkor lehet, hogy mégsem Molesé, bár a konyhaszekrény nagyon hasonló. :D
Ettől függetlenül, az RO-MAN cuccokat én hoztam Magyarországra, tehát biztos, hogy ezt is én követtem el.
Maga az ozmó váz nagyon jó. Az előszűrőket biztos, hogy olyan intenzitással kellene kicserélni, mint az olajat meg a vezérlést a frissen vásárolt használt autóban, tehát azok mindenképp a kukába valók. A membránok állapotát tényleg csak abból lehet megállapítani, hogy milyen vezetőképességű víz jön ki belőle. Érdemes lenne tudni, hogy mekkora víznyomáson üzemel a berendezés, mert 3 membránnak kell nyomás rendesen. 5 bar alatt nem fog különösebben jól teljesíteni és a membránok élettartama is sokkal rövidebb lesz, mint megfelelő nyomás mellet. Nyomásfokozó pumpa van hozzá?
A 7.6 mi? Ph? Abban elég sok hibrid diszkosz ikrája már hajlamos kikelni, bár tény, hogy ha kevesebb, az nem ártalmas.

Üdv,
StoneAge

2016.12.06. 10:58
Profil Honlap
Ikra

Hát a bútor az már a mienk :)
Akitől kaptam azt mondta,hogy Salgótarjánból hozta...
7.6 a Ph.
De valszeg nem fogom megtartani..inkább veszek készen lágyvízet...lehet olcsobban kijövök...300lityos akváriumban,szeretném majd levinni,meg egy kb 200 asban,h megmaradjanak az ikrák és a kishalak is...

2016.12.06. 21:05
Gyakorlott nevelő

Engedtessék meg, hogy házigazdánk helyett szóljak egy keveset, mivel feltehetőleg köze van a cucc elkövetéséhez, és vélhetőleg nem akar önvédelmet és önreklámnak látszó tevékenységet folytatni, én azonban külső szemlélőként talán "büntetlenebbül" megúszhatom a vélemény nyilvánítást...

Nos, fentebbi párbeszéd engem arra emlékeztet, mikor az asszony megkérdezi tőlem, hogy erről vagy arról mi a véleményem, vagy, hogy szerintem melyik kaját csinálja meg a kettő közül. Mondok "A"-t mire ő azt mondja, hogy akkor mégis inkább "B"-t fogja csinálni... Erre én csak annyit szoktam válaszolni, hogy ehhez nem kellett volna megkérdeznie, enélkül is megtehette volna...

Szóval kaptál egy elég jó véleményt egy olyan személytől, aki mondjuk éppenséggel a legelsők közé számít valószínűleg RO ügyben, ergo elég megbízható a - mondhatjuk - szakvéleménye. Szerintem érdemes lenne megfontolni.

Másik, RO minőségétől és azt minősítő személyétől függetlenül:

az, hogy te 2-300 literekben gondolkozva olcsóbban kijöjj palackokban vásárolt vízből, egész biztosan kizárt. Miért? Vegyél elő egy számológépet, és számold ki: mennyibe kerül mondjuk egy öt literes palackban levő lágyvíz, ebből mennyi kell ahhoz, hogy egyszeri alkalommal le tudd cserélni az akváriumvíz felét, majd, egy második alkalommal, hogy le tudd vinni a keménységet olyan 2-3 körülire, majd, hogy mennyi újabb palack kell ahhoz, hogy ezek után egy vízcserét megejts, mert közben a halak esznek, szarnak, majd, hogy ezt hetekig fenntartsd, mire elkezdenek végre ikrázni, majd újabb 4-5 sikertelen, ikraevős, vagy ki nem kelős próbálkozás után végre kikeljenek, végül az ivadékok kb. egy hónapos koráig ezt az állapotot fent tudd tartani. Majd nézd meg, mennyibe kerülnek a Nándi által cserére javasolt alkatrészek, aztán döntsd el, melyik éri meg jobban?

Ja, számold hozzá a benzint, és az idődet is!

2016.12.06. 23:13
Ikra

Nos kezdem.Amint hallom,olvasom itt-ott eme készülék kb 3-4x esére növeli a vízfogyasztásunk.A készülék cserére itéltetett alkatrészei,szürői is egy kisebb összeg.
Namármost,az asszony cége folyamatos lágyvíz felhasználó,nagytételben/nem 5 literes palackokban vásárolják/..1 cm-ert nem kell mennem érte.nem vesz el időt tőlem,sem az asszonytól.Még a kocsiba sem kell neki berakni,csak nekem itthon ki...nem tudom,hogy mennyi ozmóvízet kell,kellene felhasználnom havi szinten,ahhoz,hogy az ikráknak,halaknak megfelelőt tudjak előállítani a csapvízzel keverve.De ha ebből a szemszögből nézzük,akkor lehet olcsobb lenne így...Vagy tévedek?

2016.12.06. 23:43
Gyakorlott nevelő

Hát, nem tudom...

Első feles vízcsere 150 liter.
Második, a kívánt 2-3-as keménységre -adott keménység ismeretében könnyebb lenne - kb. 250 liter.
Heti kétszeri feles vízcsere ezen állapot fenntartása 150 liter vízcserénként, azaz 300 liter/hét.
Halak érzékelik a lágy vizet, egy-két hónap, mire ikráznak.
Negyedik ikrázás, mire mondjuk sikeres lesz - újabb egy hónap, heti egyszeri próbálkozással számolva.
Egy hét, mire az ivadék kikel és kajálni kezd, plusz 3-4 hetes korukig fenntartod ezt a lágy vizes állapotot - még egy hónap.
Mivel az ivadékot napi ötször eteted, naponta csinálsz rajtuk 300 liter vízcserét, ez kb. kétezer liter/hét, egy hónapon keresztül.
Végül fokozatosan csökkented a lágyvizet, és növeled a csapvíz arányát - minimum még egy hónap.

Ez így kb. öt hónap, legyen 16 hét, amikor heti kétszer cserélsz, ez 32X150 liter, azaz 4800 liter víz.
Az egy havi naponkénti vízcsere az 30X300=9000 liter víz, összesen tehát kb. 14000 liter víz, azaz mintegy 14m3 víz. Ez 1:2-es elfolyó víz aránnyal számolva mondjuk 40 m3 víz szorozva legyen ötszáz forint/m3 = 20 ezer forint, plusz az alkatrészek számomra ismeretlen ára. Időtényező: pár perc az ozmó ki-és bekapcsolására.

Azt, hogy a víz m3-ét milyen áron szerzed be, te tudod, milyen távolságról fuvarozza az asszony, mennyi benzin fogy el, mennyi idő, míg hazaér vele, míg ezt a döbbenetes mennyiségű vizet bejuttatod a lakásba, onnan az akváriumba, mennyire értékes az időtök órabérre vetítve, szintén te tudod.

Tényleg kíváncsi vagyok, a másik oldalon te milyen összegre tudod kihozni?

2016.12.07. 00:11
Ikra

Hát én sem... azért tettem fel az elején a képet,kérdéssel.
Másik.
Mért csinálnék naponta teljes vízcserét az ivadékoknál?Ez egy hülyeség...Milyen stress lenne ez a halaknak,és mennyi idő 1 embernek,Erre kinek van ideje?Tegye fel a kezét az aki így csinálja!!!!!
A másik.A berendezés 1:3 arányban csinál ozmot...
Mint mondtam,az asszonynak semmibe nem tart hazahozni...ott melozik,és csak hazajön,ha hoz,ha nem...stb..

2016.12.07. 07:52
Adminisztrátor

jumbo írta:
Mért csinálnék naponta teljes vízcserét az ivadékoknál?Ez egy hülyeség...Milyen stress lenne ez a halaknak,és mennyi idő 1 embernek,Erre kinek van ideje?Tegye fel a kezét az aki így csinálja!!!!!

:hand:

Én. És nem egyszer, hanem kétszer. A reggeli etetés után halat lapra, majd az esti etetés után is halat lapra. De ezt értsd szó szerint.
Hogy mekkora stressz? Mivel ezt a műveletsort kb. 3 hetes korban kezdem, van elég idejük hozzászokni és mire elérik azt a méretet, aminél már tényleg halnak lehet őket nevezni. Abszolút semmi para. Kicsit úszkálnak az oldalukon a sekély vízben, aztán visszatöltéskor meg mint a lazac a folyón felfelé, úgy úsznak bele a befelé áramló jóságba.
És hogy mi értelme van? Hát... A saját tapasztalataim szerint kb. 30%-kal jobb növekedési ütem a napi 1x100% vízcseréhez képest. Az ennél kevesebbhez képest meg már nem is mondom. Sokkal jobb testarányok, szebb úszók, stb. Ha újra csinálni kell, megint nem fogom másképp csinálni.

Robinak van némi igaza abban, amit mond, tényleg lényegesen meg tudja könnyíteni az ember életét, ha a lágy víz konkrétan oda folyik a csapból (ozmóból), ahol szükség van rá és nem kell napi sok-sok liter vizet kannázni, vödrözni, stb. Ezt már csak onnan is tudom, hogy még az ozmó előtt időkben én dolgoztam egy 9000 literes udvari esővíz tartályból, két 20 literes vödörrel. Nem volt vicces. Pláne télen.
Az ozmó (egy membránnal) 1:4 arányban készít tiszta és elfolyó vizet. Két membrán esetén az arány kb. 1:2,5-hez, háromnál közelíti az 1:1-et. A szóban forgó berendezés eredetileg 3db 100 gallonos membránt tartalmazott, azóta nem tudom, hogy mi történt vele, de az teljesen biztos, hogy ezek mára csereérettek. Ha közepes minőségű membránokat vennél bele, akkor az kb. 30-35.000Ft-ba kerülne, ha jobbakat, akkor közel járnál az 50-hez. Ha nincs legalább 5 bar bemenő nyomásod, akkor nyomásfokozó is kellene hozzá, mert anélkül -ahogy már írtam- nudli teljesítmény mellett a membránok élettartama is messze elmaradna a tervezettől, a nem megfelelő működés közbeni öblítés miatt. Azok a szivattyúk, amiket itthon lehet kapni, nem megfelelő teljesítményűek három membránhoz, azokat az egy membrános, ivóvizes cuccokhoz találták ki. Egy ehhez az RO-hoz való szivattyú kb. 35.000Ft.
Az előszűrők cseréje a legkisebb tétel, az alig 4000Ft-ból megvan.

Ha a kedves párod tényleg hozzá tud jutni korlátlan mennyiségű vízhez, akkor valóban felesleges ozmóval vacakolni. Ebben az esetben viszont érdekelne ez a cucc, ugyanis nekem nagy szivattyúm is van, nagy tartályom is van és mivel pontosan tudom, hogy mennyire jó berendezéseket építettem, tartalék alkatrész gyanánt minden RO-MAN kütyüre igényt tartok. Igaz, döglött membránokkal és csereérett előszűrőkkel az RO igazából csak jelképes értéket képvisel, de ha neked eleve nem került sokba, akkor szerintem meg tudunk egyezni.

Üdv,
StoneAge

2016.12.07. 10:35
Profil Honlap
Gyakorlott nevelő

:hand:

és én. (napi 1x, de Nándi napi 2x-i cseréje a jobb).

Másik: házigazdánk minden lényeges dolgot elmondott. Ez esetben, mivel a megnövekedett vízfogyasztással kapcsolatban eleve voltak információid, az olcsón beszerezhető víz is rendelkezésedre áll, így viszont nem létezik az az ajánlás, vélemény, ami miatt akkor neked megérné. Ez esetben viszont az asszonnyal kapcsolatos "B" válaszos bekezdésem áll... :)

Üdv: Robi

2016.12.07. 12:05
Ivadék

Én most telepítettem újra a nővényeket,mert az enyémek is úgy néztek ki mint a hányás!Lótusz nagy álmom,Stone küldött is nekem anno egy kupacot,de kb 30 centis magasságban,tőrodhadásban mind megnyekkent.Azóta húztam egy plusz RGB szalagot is az egyik teknőbe,és Imi barátom tanácsára magról keltetek lótuszt.Tigrisek szépen meg is indultak,most kb 20 centisek,de meglátjuk mi lesz!Vettem TF plantert,meg Macrot,a gyökerekhet meg sera florena,vagy TF tabit dugdosok.Az echinodorusokon látni a javulást,de nincsenek nagy reményeim.Anubiasok kötözve vannak mindenhol,és a TF planter hatására megfickósodtak,bár velük amúgy sem volt gond.A Valizneria Gigantea is úgy néz ki megmarad,a csavart és kisebb társait a homok megfolytotta.Jön pár újdonság hozzám.Egy kedves német ismerősöm szép műgyökereket készít nekem méretre.Átrendezgetem az aksikat,majd teszek fel képet.

2017.02.12. 12:55
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 20 hozzászólás ]